„Zvažovali jsme jaké máme možnosti, tak aby byla pomoc nejefektivnější. Budeme postupovat v souladu s naší vládou a plnit pokyny, které budou postupně přicházet, tak aby byla pomoc koordinovaná,“ uvedl starosta města Jiří Pavlica.

Doplnil, že ze schválené finanční pomoci poputuje 120 tisíc na šest sbírek, které organizuje ADRA, Člověk v tísni, Post Bellum, Český Červený kříž, Armáda spásy a Charita pro Ukrajinu.

„(Zbývající) částku dvacet tisíc korun zašleme na speciální účet ukrajinské ambasády v ČR, který je zřízen pro účely nejnaléhavější pomoci pro obranu Ukrajiny,“ doplnil Pavlica.

Suma 20 tisíc korun je nejvyšší možná částka daru jedné osobě v jednom roce, kterou může schválit rada města. O přípravě vyššího peněžního daru jednají zastupitelé města.

Konkrétní finanční pomoc je dalším z projevů podpory Ukrajině ze strany Rožnova pod Radhoštěm. Dalším je nasvícení frekventovaného mostu přes Bečvu, který se nachází u křižovatky u Janíka. Po většinu času svítí v bílých barvách, nyní se však každý večer rozzáří v modro-žluté kombinaci národních barev Ukrajiny.

Během pondělí, úterý a středy také probíhá materiální sbírka, kterou organizuje město Rožnov pod Radhoštěm. Současně je aktivní e-mail pomoc@roznov.cz, kam mohou dobrovolníci směřovat nabídky pomoci, ať už ubytování, tlumočení nebo nabídku práce pro uprchlíky z Ukrajiny.

Město také komunikuje s místními zaměstnavateli, kteří mají informace o občanech Ukrajiny, kteří jsou na cestě do našeho regionu, a nabízí jim potřebnou součinnost a pomoc.

„Připravují se postupně možnosti ubytování, krátkodobého, dlouhodobého i zprostředkování nabídek ubytování u soukromých osob. Rožnov pomáhá a koordinuje pomoc a děkuje všem za jejich zapojení,“ řekla mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková.