Podporu již našlo rozhodnutí ministerských úředníků u poslanců Parlamentu ČR. Příslušnou novelu zákona v tomto směru schválila před několika dny také vláda ČR. Kdy konkrétně začne změna platit, ale jasné ještě není.

Názory řidičů na zvýšení povolené rychlosti na zmíněném úseku jsou různé. „Já to jenom vítám. Je to moderní a kvalitní silnice, tak proč ne," řekl Lukáš Trlica ze Vsetína.

Totéž si však nemyslí všichni řidiči. „Už dnes tu mnozí rychlost překračují. Často to vede k nepříjemným situacím. Především na koncích úseků. Nechal bych to zatím tak, jak to je," sdělil Pavel Jančálek z Valašského Meziříčí.

Legalizace současného stavu

Podle předkladatelů návrhu ale jde o úsek silnice, na němž zvýšení rychlosti neznamená žádný bezpečnostní problém. „V podstatě půjde o legalizaci současného stavu. Většina řidičů tady rychlost překračuje. Silnice je i z technických důvodů pro zvýšení rychlosti vhodná. Je pak na řidičích, jak se budou chovat," vyjádřil se poslanec Parlamentu ČR a vsetínský zastupitel Petr Kořenek.

Opačného názoru jsou ale vsetínští policisté. Podle mluvčí Lenky Javorkové navíc zatím o připravované změně nic nevědí. „Je to pro nás novinka," podivila se policejní mluvčí.

Policistům se rozhodnutí nelíbí

Její kolegové z Dopravního inspektorátu Vsetín záměr ministerstva a poslanců za vhodný nepovažují. „Úsek je velmi krátký na to, aby tam taková rychlost byla povolena. Existuje tady bezpečnostní riziko," přiblížila názor dopraváků Lenka Javorková.

S policisty souhlasí také další odborníci na dopravu. „Už nyní mají řidiči tendenci tady na plynový pedál pořádně šlápnout. Daný úsek k rychlé jízdě svádí. Pokud se na něm povolí sto deset, pak tu budou jezdit i sto třicet. V současné době nejsem tomuto nakloněn," myslí si krajský koordinátor společnosti BESIP Zdeněk Patík.

Policejní mluvčí i koordinátor BESIP vidí reálněji zvýšení rychlosti až v okamžiku, kdy bude postaven další, čtyři a půl kilometru dlouhý úsek mezi Jablůnkou a Bystřičkou. Práce na jeho výstavbě mají začít v první polovině roku 2017.

Pokud půjde všechno bez zádrhelů, bude moderní silnice na tomto úseku uvedena do provozu o dva roky později.

Kromě vsetínského úseku se povolená rychlost z devadesátky na vyšší bude od příštího roku týkat přibližně tří set kilometrů silnic po celé republice.

„Jde o úseky, na nich zvýšení rychlosti nebude znamenat z hlediska bezpečnosti problém," uvedlo v tiskové zprávě oddělení Silničního správního úřadu Ministerstva dopravy, jehož vedoucím je Ján Skovajsa.