Starostka obce Marie Řezníčková společně se zástupci Zlínského kraje a partnerských měst a obcí zde přestřižením pásky slavnostně otevřela nově zbudovanou rozhlednu.

Sedmatřicet metrů vysoká stavba vyrostla ve výšce 651 metrů nad mořem za sedm měsíců. Autorem grafického návrhu rozhledny je zlínský architekt Ivan Bergmann.

Železná válcovitá věž nepostrádá vyhlídkovou plošinou, která se nachází ve výšce pětatřiceti metrů. Dosáhnout jí, znamená, vystoupat dvě stě třináct schodů. „Stavba má ambice být dominantou oblasti Hornolidečska, Vsetínska i celého Zlínského kraje. Příchozím nabídne krásné výhledy na Vsetínské, Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy a slovenské hory,“ vyjmenovala Řezníčková.

Slibovaný výhled si v úterý sice návštěvníci neužili. Vrcholek rozhledny totiž ze země pro mlhu ani nebyl vidět. Na dobré náladě to ale příchozím, kteří nepřízeň počasí zaháněli zpěvem a štamprlemi slivovice, v ničem neubralo. „Je výborné, jakým způsobem funguje spolupráce se slovenskou stranou,“ chválil jeden z návštěvníků Marek Koňařík z Leskovce.

Dodal, že otevření rozhledny přispěje k dalšímu oživení turistického ruchu. „Rozhledny vždycky lákaly. Navíc ani termín otevření nemohl být zvolen lépe. V den, kdy si připomínáme dvacáté výročí znovunabytí svobody,“ mínil Koňařík.

Také Jarka Hrádková z Liptálu tvrdila, že se na vrchol Vartovny určitě vrátí, až se počasí polepší. „Velmi dobře to tady znám a strávila jsem zde spoustu času. Moje babička s dědečkem měli nedaleko rodinný dům,“ vysvětlovala.

Obec Seninka zařadila stavbu rozhledny do svých výhledových plánů již v roce 1996. Teprve loni však na projekt získala evropskou dotaci díky tomu, že se sdružení obcí Hornolidečska dohodlo na společném postupu se sdružením obcí Púchovské doliny na Slovensku.

Výsledkem je stavba rozhledny Vartovna v Senince a rozhledny na Tlstej hore v Dohňanech a také vybudování sítě naučných stezek, které zpracoval Český svaz ochránců přírody z Valašského Meziříčí. Obě rozhledny se shodou okolností nachází ve stejné nadmořské výšce. Celkový rozpočet projektu byl patnáct milionů korun. Devadesát procent pokryla dotace.

Síť šesti naučných stezek měří na české straně čtyřiatřicet kilometrů, je na nich osm odpočívadel a třicet čtyři zastavení.

Počet rozhleden se na Východní Moravě po otevření Vartovny rozšířil na šestnáct. „Nejvíce, sedm, je jich na Slovácku. Tři najdou návštěvníci na Kroměřížsku, dvě na Zlínsku a na Vsetínsku jsou nyní i s Vartovnou čtyři,“ uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.