Na Hornolidečsku lidé čelili ucpanému průtoku Senice, který ještě více zvedal hladinu řeky.
„Zaplavené jsou některé dvory, sklepy, louky a zahrady,“ přiblížil situaci starosta Ústí u Vsetína Jakub Hladký.
Kvůli povodním musela být také uzavřena silnice I/57 mezi Valašským Meziříčím a Vsetínem.
„Řeka Bečva se tady vylila z koryta a zaplavila uvedený úsek silnice do výšky přibližně třiceti centimetrů,“ sdělila tisková mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová.
Na Bystřičce byla vyhlášena trojka
Třetí stupeň povodňové aktivity byl včera časně ráno vyhlášen na potoku Senici, přítocích Bečvy v Ratiboři a na přítoku a odtoku přehrady Bystřička.
„Na Vsetínské Bečvě byl v devět hodin ráno naměřen druhý stupeň povodňové aktivity. Stejně tak na drobných tocích v místních částech Krhová a Hrachovec,“ prozradila mluvčí valašskomeziříčské radnice Vendula Šmídová.
Během čtyřiadvaceti hodin spadlo na přehradě Bystřička celkem 53 milimetrů srážek.
Situace se během dne začala uklidňovat. Hladina řek kulminovala a déšť postupně ustával.
„Vodohospodářský dispečink Povodí Moravy situaci neustále monitoruje a vyhodnocuje,“ připomněla mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová
Odpoledne začala voda konečně klesat
V odpoledních hodinách začaly toky klesat. Vsetínská Bečva se kolem jedné hodiny odpoledne dostala na první povodňový stupeň.
„Senice hlásí další pokles hladiny. Momentálně je na 2,48 metru. Také Vsetínská Bečva na Vsetíně poklesla na 3,47 metr, což odpovídá prvnímu povodňovému stupni,“ upřesnila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.
Poličná dostala 100 litrů pitné vody
Obce na Valašsku začaly lidem nabízet pomoc. Kromě vysoušečů a dalších pytlů přivezli také například členové meziříčské povodňové komise lidem v Poličné sto litrů pitné vody.
„Je to pro obyvatele domu, jehož studna, jako jediný zdroj pitné vody, byla povodní znečištěna,“ doplnila mluvčí valašskomeziříčské radnice Vendula Šmídová.
Postižení ze zatopených oblastí začali sčítat škody, které červnová povodeň napáchala.
„Nemovitost máme naštěstí pojištěnou. Ale práce je to strašná. A bolest, když člověk vidí, co vše zase voda zničila,“ stěžuje si Marie Rapantová z Valašské Polanky.
Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu však nadále upozorňují na následný vzestup hladin a případné možnosti nebezpečí překročení kapacit koryt vodních toků.
Na mnoha postižených místech zasahovali dobrovolní a profesionální hasiči i policisté. Během dne také stále stoupal počet volajících se žádostí o pomoc.
„Hasiči pomáhali například s technickým řešením při uvolňování ucpaných průtoků vodních cest nebo s čištěním kanalizačních vpustí,“ řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.