Za několik neplatičů řešili situaci příbuzní. „Bydlel tu syn, ale odjel do Anglie. Byt měl být připravený k předání, tak jsem všechny věci, co v něm byly, ráno vyházela z okna. Ještě jich ale pár zůstalo na chodbě,“ řekla starší Romka a ukazovala z okna na věci ležíci na chodníku.

Ne všichni jsou s rozhodnutím města smíření. Františkovi Žigovi se nelíbí, že ho chtějí vystěhovat neprávem. V přiděleném bytě na Poschlé žije od roku 2006.

„Od té doby si nechávám ze sociálních dávek strhávat peníze na zaplacení dluhů. Jenže kvůli pracovníkům, kteří mají takové věci na starosti, se peníze odesílali pozdě. Pak jsem musel platit pokuty,“ rozčiloval se Žiga.

Tvrdí, že žádné jiné dluhy už nemá. „Jediný dluh, který mi zůstal, jsou penále za pozdní platbu. Ty dělají jen osm tisíc korun. A za to mám být vyhozený na ulici,“ divil se Žiga.

František Žiga patří k rodinám, které podle místostarostky dluh doplatily. „Tři rodiny dluh se zpožděním zaplatily. K nim jsme tedy dnes nešli. Jejich situaci budeme řešit na nejbližším zasedání zastupitelstva,“ řekla vsetínská místostarostka Květoslava Othová.

Úředníci proto včera navštívili jen devět bytů z dvanácti. „V osmi bytech nám otevřeli v jednom ještě ne. S předáváním bytů však ve všech bytech počítají,“ konstatovala místostarostka.

K okamžitému předání byly přichystány tři byty, z toho dva byly prázdné.

Podle exekuční doložky v nájemních smlouvách, teď na zbylé nájemce podá vedení radnice žalobu k soudu.

„Pokud však rodiny nebo jejich zástupci stihnou byty předat než dojde k soudnímu řízení, žaloba se ruší,“ uvedla místostarostka.

Většina bytů byla podle úředníků v uspokojivém stavu. „Některé, ale budou potřebovat opravu. Jediný problém se týká rodin odjetých do Anglie. Jejich příbuzní, kteří za ně byty předávají, k tomu musí mít platné plné moci.

Musíme proto počkat až dorazí poštou,“ prozradila Othová.

Už teď ale na radnici vědí, co se s byty stane dál.

„Po jejich uvolnění a opravě budou byty poskytnuty dalším lidem, kteří jsou vedení v evidenci čekatelů na bydlení,“ dodala místostarostka.

Související články

Tulejovi se odstěhovali, zanechali zdevastovaný dům

Romové dnes odevzdají klíče