„Hlavním cílem naší snahy je pomoci dětem s domácí přípravou, a to na základě požadavků rodičů, ale i školáků samotných,“ vysvětlila Jana Škrobáková z Charity ve Vsetíně s tím, že aby byl projekt úspěšný, musí fungovat úzká spolupráce s učiteli a s rodiči dětí.

„Mimo pomoc při učení ale také pořádáme různá hravá odpoledne, funguje taneční skupina i práce s předškoláky. Máme stanovenu věkovou hranici do osmnácti let, tedy do doby, než děti skončí střední školu,“ dodala vedoucí Centra pro romské matky a děti. Projekt je podle jejích slov zaměřen jen na romské děti.

„Časem se však ukázalo, že také rodiče ze sociálně slabých neromských rodin mnohdy potřebují pomoci. Oslovily nás také školy kvůli dětem, které jsou na tom s učením hodně špatně. Jedná se vesměs o takové, kterým doma s učením kvůli inteligenčně nižší úrovni nemá s přípravou kdo pomoci,“ vysvětlila Jana Škrobáková.

V současné době mají v centru osmnáct romských dětí a šest dětí neromských. S případnou žádostí o pomoc se v těchto případech mohou obrátit rodiče dětí na Centrum pro romské matky nebo Charitu.

„Do rodin, kde dítě nemá podmínky na potřebnou přípravu do školy, nechodíme. Přijde k nám do centra a tam s ním na základě individuálního vedení učitele připravujeme úkoly, které má plnit,“ dodala Škrobáková. Velkou pomocí jsou při této práci Charity dobrovolníci, v současné době je jich šest.

„Jeden z nich pracuje, ostatní jsou studenti a jedna je maminka na mateřské dovolené. Finančně je ocenit nemůžeme, ale dáváme jim za jejich snahu alespon nějaké drobné dárečky,“ dodala vedoucí centra.