Podle ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamily Stehlíkové je to jedna z mnoha možností, jak nelehkou situaci rodiny řešit. O jejich situaci budou jednat vsetínští zastupitelé na své prosincovém zasedání. Stehlíková rodinu navštívila a poté se setkala se zástupci vsetínské radnice.

Rodina zůstala v domě, kam se ze vsetínského pavlačového domu musela vystěhovat, bez dodávky elektrické energie. Právnička rodiny Tulejových Tamara Vránová podala v těchto dnech trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z bránění v oprávněném užívání domu.

„Věc nyní prověřuje okresní státní zastupitelství v Prostějově,“ uvedla Vránová. Tulejovým dům nepatří. Užívají jej na základě smlouvy o smlouvě budoucí, když souhlas s užíváním jim dal jeho majitel a zprostředkovatel vsetínské radnice Marian Budinský.

Budinský rodině vytýká, že neplatí energie. K odběru se ale Tulejovi nemohli přihlásit, když nejsou vlastníky nemovitosti. U starosty obce nechávali měsíčně zálohy.

„Technické odpojení domu od sítě elektrické energie se bude řešit. Člověk, kterému nemovitost patří, bude kontaktován,“ řekla dnes Stehlíková. Zároveň ale upozornila, že elektřina není takový problém jako technický stav nemovitosti, který rodinu ohrožuje.

„Ve společné kooperaci věřím, že tu záležitost dotáhneme do konce,“ sdělil místostarosta Vsetína Lubomír Gajdůšek, který se se Stehlíkovou sešel. Rodině navíc hrozí stěhování. Stavební úřad v Kostelci na Hané totiž rozhodl o demolici domu. V domku nyní žije devatenáct lidí, vsetínská radnice ale nedisponuje takovým bytovým fondem. K dispozicimánavíc jen malé byty.

Romy vsetínská radnice s tehdejším starostou Jiřím Čunkem vystěhovala také do Dřevnovic na Prostějovsku a do tří obcí na Jesenicku. Vysloužila si za to ostrou kritiku. Případem se zabýval i veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Podle něj radnice při vystěhování Romů z centra města jednoznačně pochybila, úředníci se dopustili celé řady nedopatření. Policisté však případ uzavřeli s tím, že bývalý starosta Vsetína a současný šéf lidovců Čunek neporušil vystěhováním zákon.