Nyní ji posoudí takzvaný monitorovací výbor, který ovšem už jednou žádost města o spolupráci odmítl. Členům výboru byla trnem v oku vsetínská lokalita Poschla, kterou obývá převážně romská komunita. „Přihláška města Vsetín byla dobrá ve všech ohledech. Jediné, o čem výbor diskutoval, byla Poschla a zde ubytovaní lidé. Přihláška se nevěnovala tomu, jaká je a jakou celou lokalitu čeká budoucnost," potvrdil ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.
Podle starosty Vsetína Jiřího Čunka jde ale o pomstu za to, že radnice před deseti lety vystěhovala romské rodiny právě na Poschlou ze zdemolovaného pavlačového domu v centru města. Rušit Poschlou město nehodlá. Romům nabídne motivační programy.
Město Vsetín postavilo Poschlou za čtyřicet milionů. Polovinu peněz dal stát a nastavil dobu udržitelnosti tohoto „projektu" na nekonečnou. „My jsme dosáhli snížení na třicet let. Nyní už projekt funguje deset let a může fungovat dál," připomněl Čunek.
Podle jeho slov je představa, že radnice lokalitu zruší a nastěhuje Romy zpět do centra města, nesmyslná. „Navíc po jiných žadatelích se takový požadavek nechtěl, aby své vyloučené lokality vystěhovávali," zdůraznil starosta.
Kromě toho není zrušení Poschle reálné ani technicky. Vsetín disponuje 539 byty, z nich 36 je právě na Poschle. Uvolněných bytů se objeví osm až deset ročně, do nich se stěhují lidé podle klasického pořadníku. „Velký prostor tedy není," poznamenal Čunek.
Záměrem města je podle něj, aby Poschla byla úplně normální městskou lokalitou. Lidem v ní ale radnice chce nabídnout pomoc. „Za pomoci vhodných programů chceme tyto lidi doprovázet a některé i donutit ke vzdělávání jejich dětí, k zaměstnání. Potřebujeme asistenty, kteří budou pracovat například ve školní družině, aby si tam děti mohly udělat úkoly. Co nepochytí ve škole, už nepochytí nikdy," řekl Čunek.
Nabídku pomoci lidem trpícím sociálním vyloučením vepsali pracovníci města přímo do přihlášky ke spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Stojí v ní mimo jiné, že základním předpokladem pro získání jiného bydlení je nutnost přizpůsobit chování. „Proto město nabídne všem obyvatelům, kteří to potřebují a budou mít chuť, účast v motivačním programu zaměřeném na vytvoření a posílení dovedností získat a udržet si byt," stojí v textu přihlášky.
Postoj vedení města podpořili i vsetínští zastupitelé. „Povinností města je vytvářet podmínky všem stejné, nikoho nepreferovat. Padlo tady něco o budoucnosti, to je ale věcí každého jednotlivce. Město není povinno někomu zajistit budoucnost," řekl zastupitel a poslanec Petr Kořenek.
Podle vedoucího Centra regionu Východ Agentury pro sociální začleňování Martina Navrátila ale není účelem nikoho preferovat. „Myslíme si ale, že neprospívá integraci, když jsou lidé sociálně vyloučení koncentrovaní na jednom místě nebo děti z takového prostředí chodí do jedné školy. Proto je zde snaha, aby bydleli rozptýleně," vysvětloval zastupitelům Navrátil.
Zastupitelé nakonec patnácti hlasy schválili podání přihlášky k přijetí do 5. vlny spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování. Výsledky hlasování monitorovacího výboru, který rozhodne o zařazení či nezařazení Vsetína do spolupráce, budou známé na začátku července.