Na posledním jednání to dal svým kolegům jasně najevo. A hlasoval proti tomu, aby radnice umožnila dlužníkům splácet dluhy výměnou za to, že zůstanou v nájemních bytech. Jako jediný.

„Pořád se jim ustupuje. Když se musel zbourat pavlačák, mohli jsme je vystěhovat bez náhrady. My jsme jim ale nabídli nové byty s tím, že budou dluhy za činži splácet. Dali jsme jim však tenkrát jasně najevo, že je to naposledy. Proto říkám, prodlužovat jim nájemní smlouvy, když neplatí, je nesmyslné,“ zdůraznil Čunek.

Narážel na konkrétních třicet romských rodin, které městu dluží dohromady tři miliony korun. Drtivou většinu závazků si však neplatiči přetáhli z pavlačovoho domu.

Čunkovi se nelíbí, že jsou splátkové kalendáře nastaveny na desítky let. „Nevím, kolik mají dlužníci roků, ale věřím tomu, že tak dlouho platit nebudou. Navíc když neposílali peníze dosud, pochybuji, že s tím začnou zrovna teď,“ upozornil bývalý vsetínský starosta. Splácet přes deset let přitom bude zhruba čtvrtina neplatičů.

Místostarostka Květoslala Othová, která vedla město po Čunkovi, se proti výtkám stranického kolegy ohradila. „Novou nájemní smlouvu uzavřeme jen s těmi dlužníky, kteří slíbí uhradit závazky ke stávajícímu bytu včetně veškerých nezaplacených poplatků a pokut do konce září,“ vysvětlila Othová. Městská kasa je podle ní prázdná a potřebuje naplnit.

Dlužníci si proto musejí také zažádat o splátkový kalendář na pohledávky z předcházejících bytů. Součástí splátek budou také úroky z prodlení. Navíc podle Othové není pravda, že by radnice nepostupovala vůči romským neplatičům tvrdě.

„Součástí nových nájemních smluv je totiž exekutorský zápis, který v případě nesplácení nájmu zásadním způsobem urychlí vyklizení bytu. Dosud jsme totiž museli podávat žalobu na vyklizení bytu a čekat na rozsudek soudu. A to mnohdy trvalo i několik let,“ řekla místostarostka. Minimální splátka činí tisíc korun.

„Přitom dosud to byly jen stokoruny. Doba, jakou budou dlužníci platit, tak závisí jen na výši pohledávky,“ vysvětlila vsetínská starostka Iveta Táborská.
Přestože se radnici pravděpodobně veškeré dluhy od nájemníků získat nepodaří, alespoň část jich do městské kasy poputuje. „V žádném případě se nejedná o ústupek,“ zdůraznila Táborská.

Romské rodiny, které na Poschlé žijí, tvrdí, že dluhy uhradí a splátkový kalendář budou dodržovat. „Budu dávat každý měsíc tisíc korun navíc,“ řekla odevzdaně žena středního věku. Jméno zveřejnit nechtěla. „Je to hrozné. Platím za nájem čtyři tisíce sedm set korun a tři tisíce za inkaso. Kde na to mám brát?“ pokrčila rameny.

Kdyby měla práci, prý by už dávno dluh z pavlačového domu splatila. „Ale takhle? Mám problém uživit děcka,“ zdůvodnila neplatička. A stejně hovoří i její soused. „Střechu nad hlavou potřebuji, takže dluhy zaplatím. Ale nevím, kde na to vezmu. Ani na splátky za pavlačák už mi nezbývá. Nemám práci a živím šest děcek. A nájem už je tak strašně vysoký,“ řekl mladý muž.