Důležitá rozhodnutí na úvod roku

Hned první měsíc v roce se obyvatelé Valašského Meziříčí dozvěděli vítěze soutěže na budoucí podobu areálu bývalé Křižanovy pily. Odborné porotě se nejvíce líbil návrh architekta Miroslava Molla a jeho kolegů Jiřího Příhody a Soni Stromšíkové. Studie počítá s novým autobusovým dopravním terminálem, budovou nového městského úřadu, bytovými domy, parkovacími místy i alejí Emilie a Jana Křižanových.

V polovině ledna skončilo také několikaleté jednání o osudu více než 270 let starého Mikuláštíkova fojtství v Jasenné. Novým správcem významné památky se stalo Národní muzeum v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.

Bečva, Bečva, Bečva a zase Bečva

Jako pověstná červená nit se celým rokem (i rokem předešlým) táhla kauza otrávené řeky Bečvy. Závažná ekologická havárie postihla řeku 20. září 2020, kdy kyanidy pozabíjely na čtyřicet tun ryb v úseku od Valašského Meziříčí až po Přerov. Až letos v květnu se s několikaměsíčním zpožděním dostal policistům do rukou znalecký posudek, který za viníka označil rožnovskou společnost Energoaqua. V červnu pak policisté společnost skutečně obvinili.

Mezitím se však uskutečnilo několik protestních shromáždění, na nichž lidé vyjadřovali svůj nesouhlas s postupem úřadů v kauze otrávené Bečvy. Téměř na den přesně rok po ekologické havárii se ve Valašském Meziříčí také uskutečnil první ročník Envirofestu Bečva. Vedle koncertů nabídl také moderované besedy s odborníky, politiky a dalšími osobnostmi – samozřejmě především na téma Bečvy a její otravy.

Stavělo se, ale také bouralo

K významným investicím, na jejichž zahájení se letos dostalo, patří jistě celková obnova náměstí ve Valašském Meziříčí. Stavba za 50 milionů korun přinese nové vydláždění komunikací, chodníků a zpevněných ploch žulovou dlažbou a kostkou, přibude fontána, pítko i časová osa či odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně. Práce budou pokračovat i v roce nadcházejícím.

Zvuky pracovních nástrojů – v tomto případě tesařských dlát či zednického náčiní – se letos rozlehly také nad areálem Valašské dědiny v rožnovském skanzenu. Řemeslníci se pustili do budování prvních staveb připravovaného nového areálu s názvem Kolibiska. Hotový má být do roku 2027 a jeho zbudování přijde na 125 milionů korun.

O svou výraznou dominantu v letošním roce přišlo Zubří. Nepřehlédnutelný a z velké dálky viditelný sto deset metrů vysoký komín v areálu místních gumáren patřil panoramatu města bezmála 40 let, od roku 1998 však nebyl využívaný. Speciální bagr komín postupně rozebral počátkem letošního jara.

Bouralo se také v Rožnově pod Radhoštěm. Nevyužívaný a chátrající Paláčkův mlýn, který dlouhá léta rozhodně nepatřil k ozdobám města a dokonce několikrát vyhořel, srovnala na jaře se zemí těžká technika. Na jeho místě vyroste nový bytový dům s několika obchody v přízemí.

Na podzim se těžká technika „zakousla“ také do chátrajících betonových ochozů bývalého spartakiádního stadionu na Ohradě ve Vsetíně. Demolicí tribun odstartovala plánovaná rekonstrukce celého sportoviště.

Stavební práce mají podle vsetínské radnice pokračovat příští rok nejprve obnovou fotbalového trávníku včetně zavlažování, vybudováním atletického oválu, úpravou zemních valů, stavbou skladu pro hasiče a parkoviště a přípojkami inženýrských sítí. Další etapy budou následovat.

Cyklostezka, pamětní cedule i vizuál

Několik radostí přinesl končící rok na poli cestovního ruchu. Zprovoznění se například dočkala dokončená severní část mezinárodní cyklostezky BEVLAVA. Deset kilometrů dlouhý úsek vede údolím Hornolidečska z Lužné do Ústí, kde se cyklostezka připojuje na vsetínskou část cyklostezky Bečva vedoucí do Vsetína a opačným směrem pak na Horní Vsacko.

Nový turistický cíl přibyl také u Liptálu na Vsetínsku. Od konce srpna je v místě zvaném Bařiny umístěná pamětní cedule, připomínající leteckou bitvu ze srpna roku 1944 a sestřelení amerického bombardéru. Trosky z něj dopadly právě u Liptálu.

S cestovním ruchem částečně souvisí také nový vizuální styl Rožnova pod Radhoštěm, který město představilo na podzim. Dlužno dodat, že grafický design, kterým se hodlá město prezentovat při oficiálních akcích, v úředním styku i právě v rámci cestovního ruchu, nebyl přijat pouze kladně. Jak už to zřejmě v podobných případech bývá.

Politické změny

Rožnova pod Radhoštěm se také týká zřejmě nejvýraznější politická změna, kterou končící rok na Valašsku přinesl. Na svůj post v září rezignoval starosta města (a zároveň hejtman Zlínského kraje) Radim Holiš (ANO).

Současně skončil mandát také místostarostovi Janu Kučerovi a radnímu Martinu Drápalovi z hnutí Nezávislí Rožnováci. Oba svou rezignaci oznámili s předstihem už před letními prázdninami. Důvodem byly neshody v koalici, kterou se proto rozhodli opustit.

Odešli Segrado, Bazel i Andělová

Uplynulý rok bohužel přinesl i několik smutných zápisů do společenské kroniky. Už 4. ledna zemřela ve věku devětasedmdesáti let Blanka Andělová, která zasvětila život hledání pravdy o odboji na Valašsku.

Byla držitelkou Ceny města Vsetína za rok 2017, aktivně pracovala v Českém svazu bojovníků za svobodu, Tělovýchovné jednotě Slovan a dalších neziskových organizacích.

V pondělí 1. března ve věku 75 let odešel do hudebního nebe vsetínský multiinstrumentalista, jazzman a uznávaný sbormistr Jaromír Bazel starší. Za svou bohatou hudební kariéru získal řadu ocenění včetně jednoho z nejvyšších v oblasti sborového zpěvu – Zlatého odznaku Unie českých pěveckých sborů.

V sobotu 24. července přišla nejen valašská kulturní scéna o další výraznou osobnost, když ve věku 66 let zemřel zpěvák s nezaměnitelným hlasem, herec a výtvarník František Segrado. Osobitý umělec a renesanční člověk po celý život se přirozeně a všemožnými uměleckými prostředky staral o uchování valašské písničky, nářečí i zvyků.

O významnou osobnost přišla později na podzim také folklorní obec, když 16. října ve věku 72 let zemřel někdejší dlouholetý zastupitel valašské obce Liptál, místní rodák, duší i tělem folklorista, neúnavný organizátor a mimo mnohé jiné také zakladatel a dlouholetý ředitel Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti Ladislav Michálek.

Co nás čeká v příštím roce

Rok 2022 přinese velký posun zejména na poli dopravních staveb. Zahájení se dočká dlouhodobě plánovaná a připravovaná stavba takzvané Palačovské spojky u Valašského Meziříčí, která propojí Valašsko a s ním i Zlínský kraj s dálnicí D48 potažmo D1.

Stejně tak začnou v příštím roce hlavní stavební práce na takzvané Rampě Mostecká, jež vyřeší dlouhodobě nevyhovující a nebezpečnou křižovatku silnic I/57 a I/69 na obchvatu Vsetína v místní části Rokytnice.

I třetí důležitá stavba se týká silničního provozu: Ředitelství silnic a dálnic počítá pro rok 2022 se zahájením budování dalšího úseku rychlostní silnice I/57 mezi Vsetínem a Valašským Meziříčí – konkrétně úseku Semetín – Bystřička.

Vůbec největší dopravní investicí, která se na Valašsku v příštím roce výrazněji „dá do pohybu“, bude kompletní rekonstrukce vsetínského vlakového nádraží za více než 3 miliardy korun.