Svou zemi, ovládanou vojenským režimem, byli nuceni před několika lety opustit. Nyní se jim v České republice, spolu s dalšími osmi rodinami, podařilo získat azyl.

V Barmě byli utlačováni zejména kvůli své příslušnosti k etnické skupině nazývané Čjin a také pro své náboženské založení. Čjinové jsou často posíláni na nucené práce či do armády.

„Měl jsem čerstvě po dostudování střední školy a chtěl jsem nastoupit do práce jako elektrikář. Násilím mě ale odvezli na vojenské soustředění a nutili, abych se stal vojákem,“ říká otec rodiny z Barmy, který si, snad po špatných zkušenostech z minulosti, raději nepřeje zveřejňovat své jméno.

Vojákem ale mladý muž být nechtěl a rozhodl se proto raději pro útěk z armády. Od té chvíle ovšem nemohl zůstat ani v Barmě, neboť mu hrozilo potrestání. „Prostřednictvím několika převaděčů se mi podařilo dostat do Malajsie. To bylo v roce 2003. Mojí ženě se podařilo ze země odjet až o další tři roky později,“ líčí barmánec.

V Malajsii žádal o statut uprchlíka, jeho vyřízení ale trvalo dlouhé tři roky. „Po celou dobu jsem se nemohl nijak legitimovat, pracoval jsem na černo pro různé firmy i soukromníky jako elektrikář. Samozřejmě bez smlouvy. Policie mě mohla kdykoliv zatknout,“ vypráví mladý muž.

Mladá rodina doufá, že v České republice a konkrétně ve Vsetíně se jim podaří začít úspěšně nový život. „Jsme vděční za to, co pro nás lidé tady připravili. Jsme rádi, že máme byt. Nevíme sice, jaká budoucnost nás čeká, ale budeme se snažit,“ ujišťuje manžel.

Rád by prošel rekvalifikací a věnoval se profesi elektrikáře, kterou v Barmě vystudoval. Rodina se také intenzivně vrhla na studium češtiny. „Je to bariéra, kvůli které řada cizinců nemůže získat kvalifikaci a třeba i lepší práci,“ je přesvědčen muž.