„Zvýší se tím bezpečnost dopravy v okolí mateřské školy,“ je přesvědčena její ředitelka a iniciátorka petice Alena Zuzaňáková. Rodiče, kteří sem vozí své děti autem, musejí parkovat při okraji vozovky a v některých případech ji také přecházet. „O parkovací místa jsme žádali už předloni, ale dosud se nic nezměnilo,“ dodala ředitelka.

Důvodem oddalování stavby je nedostatek peněz. „Parkovací místa před mateřskou školou jsme zařadili do návrhu loňského rozpočtu. Při jeho schvalování zastupitelé tuto akci vyřadili,“ informovala vedoucí odboru školství, kultury a sportu Hana Skácalová s tím, že doporučí zařadit stavbu parkovacích míst v okolí mateřinky do rozpočtu v následujícím období.

Podle zastupitele a předsedy dopravního výboru Vladimíra Místeckého by radnice měla zvážit, zda do budování dalších parkovacích míst vložit peníze vybrané prostřednictvím parkovného. „Každý rok bychom předem věděli, kolik budeme mít peněz, a mohli si připravit projekty,“ vysvětlil Místecký.

S jeho návrhem nesouhlasí starosta Jiří Částečka. „Těch dva a půl milionu korun by chybělo v rozpočtu. Museli bychom pak říci, odkud je vzít,“ reagoval starosta. Zastupitelka Zdislava Odstrčilová je ale přesvědčena, že dopravní situace poblíž škol je neúnosná. „Denně jezdím okolo, sama jsem své děti do školky vodila. Mateřská a základní škola bez parkoviště jsou z hlediska bezpečnosti dětí nemyslitelné,“ míní Odstrčilová.

Její kolega Milan Leckéši si marně vybavuje, jestli některá škola ve městě má vlastní parkoviště. „Měli bychom postupovat koncepčně, aby přinejmenším u každé školky takové parkoviště vzniklo,“ domnívá se zastupitel, na jehož návrh se dopravní výbor bude tímto problémem zabývat.

Zastupitel Zdeněk Petroš si myslí, že budování parkovacích míst před mateřskými a základními školami by bylo příliš nákladné. „Postačí zálivy, kde lze auto bezpečně odstavit a dítě do školy doprovodit. Takhle už to úspěšně funguje u několika škol,“ upozornil zastupitel a dodal, že by u mateřinek v době příchodu a odchodu dětí rád viděl strážníky městské policie, kteří zatím usměrňují dopravu jen v okolí základních škol.