V ohrožení jsou totiž především školáci směřující každé ráno z Pržna do jablůnecké základní školy. „Kritickým místem je přechod pro chodce u papírny. Řidiči tady povolenou padesátikilometrovou rychlost jen málokdy dodrží," postěžoval si starosta Jablůnky Čeněk Hajný.

Vedení vesnice se proto rozhodlo, že si bezpečný přechod dětí do školy zajistí samo. Motoristé projíždějící vesnicí si proto musí zvykat na pracovníka úřadu, který je u zmíněného přechodu zastaví červenou plácačkou. „V zaměstnání je od prvního dubna," upřesnil starosta Hajný.

Nedodržování nejvyšší povolené rychlosti ve vesnicích je velmi častý nešvar také po- dle policistů. Mnohdy končí tragicky. „Rekordmanem loňského roku se stal v únoru sedmačtyřicetiletý řidič Volkswagenu Golf v Podlesí u Valašského Meziříčí, který obcí projížděl rychlostí sto čtrnáct kilometrů v hodině," připomněla zářný příklad nedodržování rychlostních limitů vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Doplnila, že dopravní policisté pravidelně měřívají rychlost na území celého okresu Vsetín. „Často se ozývají i sami starostové a žádají, abychom měřili právě v jejich obci, protože je rychle jedoucí auta trápí," netajila Lenka Javorková.

Jablůnka je jednou z prvních vesnic na Valašsku, která funkci hlídače u přechodů pro chodce zavádí. Jejich masové rozšíření se ale v dalších obcích zřejmě nechystá. „My takovou službu nemáme a ani o jejím zavádění neuvažujeme," řekl například starosta Poličné na Meziříčsku Vladimír Místecký.

Dohled na přechodech je nicméně běžnou praxí například ve Vsetíně či Rožnově pod Radhoštěm. Tady se strážníci nebo proškolení pracovníci najatí radnicí objevují u zeber vždy s příchodem školního roku. Například v Rožnově se tak děje už dvacet let. „Řidiči jsou povinní u přechodů respektovat pokyny strážníků," zdůraznil rožnovský strážník Marek Grossmann.

Neuposlechnutí policisty je podle zákona o silničním provozu přestupek, za který může hrozit pokuta do pěti tisíc korun a pět bodů v bodovém systému. Totéž platí při ohrožení chodce na přechodu.

Povinnosti ale mají i samotní pěší. Také oni mohou za jejich nedodržení dostat pokutu.

„Mají například povinnost použít k přecházení vozovky přechod pro chodce, nachází-li se od něj ve vzdálenosti kratší než padesát metrů," řekl Marek Grossmann. Chodec také nesmí vcházet na přechod těsně před přijíždějícím autem. „Vždy si musí uvědomit, že žádný řidič nedokáže zabrzdit auto na metru," podotkl Grossmann.