S touto nabídkou přichází už třetí rok v řade radnice v Rožnově pod Radhoštěm. Cílená je na seniory a lidi v nouzi.

Příležitost vykonat dobrý skutek

„V nynější těžké době je potřeba si navzájem pomáhat a období Vánoc k tomu přímo vybízí. I letos proto chceme seniorům nabídnout štědrovečerní večeři za symbolickou cenu a otevíráme třetí ročník tohoto projektu,“ vysvětluje rožnovský starosta Jan Kučera.

Večeře bude stát přívětivých 75 korun, podle starosty Kučery si ji však senioři či lidé v nouzi nemusí vždy kupovat sami.

Valašské Meziříčí hostilo odbornou konferenci zaměřenou na prevenci návykových látek.
Meziříčí hostilo protidrogovou konferenci. Účastnilo se šedesát odborníků

„Nabízíme (zájemcům z řad veřejnosti) možnost vykonat dobrý skutek a některému ze seniorů večeři zakoupit. Je už na každém, zda to bude jedna, deset nebo dvacet porcí,“ dodává starosta.

U každého jídla jeho příjemce objeví také vánoční přáníčko, které vyrábí děti z rožnovských mateřských škol.

„Večeře, které jsou určeny pro seniory od 60 let, rozvezeme vakuově zabalené a obsahovat budou polévku a hlavní chod. Senioři si mohou vybrat, zda chtějí polévku rybí nebo čočkovou a na hlavní chod kuřecí řízek nebo podkovu z kapra. Přílohou bude tradiční bramborový salát,“ přiblížila koordinátorka akce Hana Cábová.

Objednávky radnice přijímá do 16. prosince

Večeře lze objednávat od 1. do 16. prosince 2022 telefonicky na čísle 739 505 827 nebo na emailu vecereroznov@seznam.cz. Na stejných kontaktech je také možné večeři pro seniory zakoupit, podrobnosti k platbě budou zájemcům sděleny. Hotová jídla bude radnice seniorům a lidem v nouzi doručovat 23. prosince od 12 hodin.

Nápad na přípravu vánoční večeře potřebným se zrodil v roce 2020.

„Myšlenka vznikla, když začala koronakrize. Seděli jsme doma a uvažovali, co bychom mohli dělat, jak se zabavit,“ přiblížil už dříve Deníku kuchař Martin Slovák. S nejlepším nápadem přišel jeho tehdy osmiletý syn Samuel.

Střední škola zemědělská a přírodovědná v Rožnově pod Radhoštěm po první etapě rekonstrukce.
Druhá etapa třicetimilionové rekonstrukce rožnovské zemědělky je u konce

„Ptal, se proč neuděláme o Vánocích něco pěkného pro staré lidi. Začali jsme tedy se ženou přemýšlet, co konkrétně bychom mohli pro dříve narozené podniknout a napadlo nás, že nejlepší bude je potěšit přímo na Štědrý den dobrou sváteční večeří,“ připomíná kuchař Martin.

V prvním roce nakonec k seniorům v Rožnově mířilo celkem 211 porcí jídla. Vloni byl zájem ještě daleko větší – rozvezlo se 475 porcí.

„Uvařit tolik porcí byl opravdu zápřah, ale ten dobrý pocit na samotném konci, když víte, že někomu vykouzlíte úsměv na tváři a uděláte hezčí Vánoce, za to jednoduše stojí,“ hodnotil vloni kuchař Martin Slovák.