Slunečný podzim zatím nechává řidiče s výměnou letních pneumatik za zimní dosud vesměs klidnými. Meteorologové však varují, že první sníh může přijít zvláště ve vyšších polohách již na konci týdne a týká se to samozřejmě také Valašska. Váhání by se pak řidičům nemuselo vyplatit.

Poslední dny už bylo možné po ránu vidět šoféry se škrabkami, jak čistí skla oken od námrazy. „Teploty kolísaly kolem nuly a úseky, kde vozovka namrzá, se stávaly nebezpečnými. Letní gumy si s tím pak neporadí,“ upozornil majitel pneuservisu na Hutisku Solanci Tomáš Jakeš.

Zatím se však podle jeho slov nápor na přezouvání pneumatik před nastávající zimou nekoná, i když už teď jezdí první zájemci a řada lidí telefonuje kvůli objednávkám termínu. „Mnozí se ale domnívají, že je ještě škoda ničit zimní pneumatiky. Jak ale začne mrznout a napadne první sníh, nastane v tomto směru zase kalamita,“ dodal Jakeš.

Řada řidičů dosud s výměnou pneumatik váhá, jiní ale nečekají a nechtějí riskovat prudký zvrat počasí. „Vloni to sice bylo v pohodě, dalo se jezdit skoro celou zimu na letních. Ale rok předtím to byla kalamita. Tak raději pojedu dnes do servisu přezout, než abych pak skončil ve škarpě,“ míní například Lubomír Kysučan z Prostřední Bečvy, který jezdí při rozvážce novin po Rožnovsku v létě i v zimě každý den.

Má za svou čtyřicetiletou řidičskou praxi na kontě přes milion kilometrů. „Dobré zimní gumy jsou v našich podmínkách nezbytné. Bez nich nejsou nic platné na sněhu a ledě žádné zkušenosti,“ dodal.

Jeho slova potvrdil také Roman Kopecký z meziříčského pneuservisu v Krásně. „Je opravdu lepší přezout včas. Až začne sněžit, mohlo by už být pozdě,“ řekl Kopecký s tím, že už teď se řidiči začínají hrnout. „Denně vyměňujeme pneumatiky na dvaceti, třiceti autech,“ uvedl Kopecký.

Stejné zkušenosti mají rovněž v pneuservisu ve Valašské Polance. „Přezouváme každý den, počet aut je sice střídavý. Určitě je ale dobré přezout zavčas,“ konstatovala pracovnice zdejšího pneuservisu.