Podle mapy rizikových míst hrozí nehody nejvíce na trasách I/50 v buchlovských horách, I/71 u Uherského Ostrohu a I/47 u Hulína

Zmíněná komunikace I/50 už byla svědkem nejedné tragédie. Podle mapy rizikových silnic, kterou nedávno zveřejnila společnost City Plan, se úsek od buchlovských kopců až po hranici s Jihomoravským krajem řadí k vysoce rizikovým. Proto je také označen na mapě černou barvou.

„Mapovali jsme po tři roky počet nehod s těžkým nebo smrtelným zraněním na jeden kilometr a na základě toho vytvořili mapu rizikových míst,“ vysvětlil Jiří Landa ze společnosti City Plan.

Ještě před třemi lety, kdy vyšla předchozí mapa, nebyla ani jedna ze silnic v kraji označena černou barvou. Nyní jsou v regionu hned tři. Mimo zmiňovaný úsek I/50 jde rovněž o komunikaci I/71 z Uherského Ostrohu do Blatnice pod sv. Antonínkem a úsek mezi Kroměříží a Hulínem značený jako I/47.

Policie však jednomyslně říká: „Děláme, co je v našich silách, ale nejsme schopni řidiče uhlídat. Konkrétně na I/50 je problémem nebezpečné předjíždění. I z těchto důvodů tam takřka denně měříme rychlost. Jde však o páteřní cestu, na níž se střetává tranzitní a osobní doprava,“ uvedl mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

S nehodovostí v buchlovských horách policie bojuje již několik let. I Ředitelství silnic a dálnic Zlínského kraje (ŘSD ZK) prý udělalo pro bezpečnost řidičů maximum. „V místě je nový mikrokoberec, speciální značení, reflexní prvky. Problém však způsobují hlavně motorkáři, kteří jezdí rychle,“ míní ředitel Karel Chudárek.

Mezi nejhorší úseky se zařadila i silnice I/71, která je podle ŘSD ZK nejhorší jedničkovou silnicí v regionu. Úzký klikatý úsek využívají zejména osobní auta anebo cyklisté. „Příští rok projde menšími úpravami. Nic většího ale neplánujeme. Nedohodli jsme se totiž s okolními obcemi,“ podotkl Chudárek.

Třetí cestou, která si vysloužila černou barvu, je I/47. Podle policie ale nepatří mezi vyloženě nebezpečné. „Je široká a přehledná. V minulosti tam došlo k několika vážným nehodám či střetům s chodci, ale od té doby, co se otevřel nový úsek dálnice, je vytížená málo,“ reagovala mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová. Přesto i tento úsek čeká změna. Podle ŘSD ZK má projít rekonstrukcí.

Další čtyři silnice ve Zlínském kraji byly označeny červenou barvou, což značí středně vysoké riziko. Konkrétně jde o I/49, která protíná celý Zlín a končí až u hranic se Slovenskem, a také otrokovický obchvat R55.

Stejnou barvu si vysloužila i I/35, která protíná Valašské Meziříčí směrem na Rožnov pod Radhoštěm a Horní Bečvu, v opačném směru pak na Hranice.

Rizikovým úsekem je rovněž i silnice I/57 z Horní Lidče směrem na Valašské Klobouky. Podle policie za to může hustota provozu a maximální vytíženost silnic.