Zákazové značky na bezohledné šoféry neplatí. Policisté jsou zatím spíše neúspěšní

Jeden z nich, devětatřicetiletý muž, se po ní proháněl na čtyřkolce. Druhý, pětatřicetiletý, se na stezku vydal v autě. „Oba řidiči porušili zákaz vjezdu, který zde platí,“ vysvětlil ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák. Starší z provinilců vyfasoval třísetkorunovou pokutu, řidič čtyřkolky se musel rozloučit rovnou s tisícovkou. „Oba se ale chovali poměrně slušně a nepokoušeli se ujet,“ poznamenal Martinák.

Stezka patří do majetku města Vsetín a pro jízdu po ní je třeba obstarat si povolení. Kontrolu dodržování zákazu vjezdu mají na starosti právě městští strážníci. „Náš rajon sahá v podstatě až po Vsacký cáb,“ upřesnil Martinák. Podle jeho slov se nestal podobný incident poprvé. „Bohužel se jen málokdy podaří někoho přistihnout přímo,“ posteskl si šéf strážníků.

Řidiči ignorující zákaz vjezdu na stezku přitom svým bezohledným chováním ohrožují cyklisty i lidi na procházkách a plaší také zvěř. Také proto se přes letní období a zejména o víkendech chtějí strážníci na stezku více zaměřit. „Nasadili jsme na ni také cyklohlídku,“ prozradil Martinák.

S podobným problémem se potýkají také turisté a provozovatelé horských chat například na Portáši nebo na Vsackém Cábu. Na turistických stezkách se často potkávají s bezohlednými jezdci na terénních motocyklech.

„Sotva slezl sníh, objevily se skupinky motorkářů, nejvíc jich jezdí o víkendech. Po trase chodí rodiny s malými dětmi a necítí se tady bezpečně, což nám samozřejmě vadí. Hory by měly patřit turistům,“ komentoval Dan Václavek z hotelu Portáš.

„Je to odvrácená strana Schengenu, dříve tady hlídkovala pohraniční policie a motorkáři si tolik nedovolovali,“ poznamenal Václavek.

Před čtrnácti dny už musel na podnět turistů přivolat policii. Motorkáři však mezitím stačili zmizet. Policie přiznává, že s motorkáři na horách mají opravdu problém. „Lidí máme nyní sice dost, bohužel už nejsou peníze na palivo, abychom efektivně pokryli i tato vzdálenější místa,“ říká policejní vrchní inspektor Jiří Čampa ze stanice v Karolince. Přesto věří, že dojde k obratu. „V naší výbavě přibude terénní motocykl a chystáme se na problémová místa zaměřit. Benzin budeme muset ušetřit jinde,“ slíbil policista.