Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek uvedl, že město je s ředitelem zlínské správy ŘSD v pravidelném kontaktu, právě kvůli přehledu o akcích, které tady ŘSD chystá.

„Díky tomu můžeme koordinovat některé stavby a dopravní omezení tak, aby se co nejméně dotkly řidičů a našich obyvatel,“ vysvětlil starosta Stržínek.

Stavba D55 mezi Babicemi a Bzencem, leden 2023
Dopravní události roku 2024 ve Zlínském kraji? Nové dálnice a opravené mosty

Chudárek místní politiky seznámil s nejvýznamnějšími akcemi, které státní podnik ve Valmezu a okolí chystá mezi lety 2024 až 2026.

„Letos se bude jednat o první etapu opravy průtahu od okružní křižovatky u Tesca po takzvaný turbokruháč, tedy křižovatku s ulicí Rožnovská v délce pěti set metrů,“ přiblížil první z investic Chudárek.

Opravy plánují silničáři především na léto

Další úsek, s jehož rekonstrukcí ŘSD počítá, je dlouhý 1,5 kilometru a nachází se mezi ulicí U Nemocnice a železničním přejezdem na Drážkách.

„K opravě povrchu by mělo dojít v termínu červenec – srpen, případně srpen – září, aby došlo k co nejmenšímu omezení dopravy. Provoz bude v opravovaných úsecích řízen kyvadlově,“ popsal Karel Chudárek.

V roce 2025 opraví ŘSD zbývající část průtahu městem v úseku mezi křižovatkami s ulicemi Rožnovská a U Nemocnice.

Silnice Lešná - Palačov:

Zdroj: Youtube

Zároveň se budou muset řidiči připravit na ještě jedno významnější dopravní omezení.

„Po celou stavební sezonu, tedy zhruba od března do listopadu 2025, bude uzavřený most přes Rožnovskou Bečvu, který je také součástí průtahu,“ oznámil ředitel zlínské správy.

Důvodem uzavírky bude kompletní rekonstrukce mostu, která bude spočívat v odstranění celé mostovky a vybudování zcela nové.

Státní podnik nyní ve spolupráci s městem Valašské Meziříčí, dopravci a dalšími dotčenými orgány připravuje objízdné trasy.

Oprava průtahu Valašským Meziříčím - mapaOprava průtahu Valašským Meziříčím - mapaZdroj: ŘSD

Obchvat města čeká už dva roky na rozhodnutí kraje

Na přetřes přišlo na zastupitelstvu také dlouhodobé téma velmi potřebného obchvatu města Valašské Meziříčí.

V tomto případě podle Karla Chudárka čeká ŘSD už dva roky na vydání územního rozhodnutí, které je v kompetenci Zlínského kraje.

Starosta Stržínek netají, že tento stav vedením města vůbec netěší.

Silnice I/57 Semetín - Bystřička, 2. stavba:

Zdroj: Youtube

„ŘSD má připraveno vše nezbytné a celý proces se zasekl na kraji kvůli personálním problémům na dotčeném odboru. Pravidelně ve Zlíně tlačím na urychlení přípravy stavby obchvatu našeho města. Podle posledních informací by se měly ledy konečně pohnout,“ zhodnotil situaci Stržínek.

Pokud tedy letos získá ŘSD očekávané územní rozhodnutí, měla by stavba obchvatu začít v roce 2027 s dokončením o tři roky později.

V běhu jsou další tři pro Valašsko významné stavby

Ředitel Zlínské správy ŘSD zmínil také trojici projektů, které se přímo i nepřímo dotýkají Valmezu. Podle jeho slov pokračují práce na Palačovské spojce, která napojí Valašské Meziříčí na dálniční síť a dokončena má být v létě 2026.

„Zhruba v druhé polovině letošního roku bychom pak chtěli zahájit stavbu silnice I/57 Semetín – Bystřička s náklady 2,3 miliardy a také rozšíření křižovatky v Zašové s náklady 323 milionů korun. Stavební práce by měly v prvním případě trvat zhruba tři roky, v případě Zašové bude hotovo v horizontu dvou let,“ uzavřel Karel Chudárek.

Oprava průtahu Valašským Meziříčím - mapaOprava průtahu Valašským Meziříčím - mapaZdroj: ŘSD

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obchod v Petrůvce po 35 letech končí

video|16719672#