A přece už se v pozadí zjevují zřetelné obrazy fresek, jimiž proslulý barokní malíř Josef Ignác Sadler před dvěma a půl stoletími vyzdobil stěny tohoto posvátného místa v jižním křídle valašskomeziříčského zámku Žerotínů. Jejich obnova probíhá s přestávkami osm let. Skončit má v závěru letošního roku.

„Jsme nyní ve fázi optického scelování fresek,“ říká restaurátor Peter Stirber a vysvětluje, že to znamená přenést styl výzdoby z dochovaných pasáží na prázdná místa, odkud původní malba následkem necitlivých stavebních zásahů a stáří vymizela.

Je to cizelérská práce spočívající v nanášení pigmentů jemným štětcem z palety hýřící barvami a odstíny.

Freskovou výzdobu kaple objevili restaurátoři při prvotním průzkumu pod vrstvou omítky. Jejími nejvýznamnějšími prvky jsou alegorie ctností, například Víry, Naděje a Lásky, obklopené iluzivní architekturou bohatou na sloupy a výklenky.

„Ctnosti jsou uměřené dámy přísného pohledu. Zato ve vyšší, nebeské sféře spatříme hravé andílky a množství barevných květin,“ ukazuje restaurátorka Romana Balcarová na místo, jemuž se právě věnuje.

Barokní kaple Smrtelných úkostí Ježíše Krista bude od příštího roku novou součástí zámeckého prohlídkového okruhu.

„Návštěvníci si ji budou moci prohlédnout z výšky, protože bude přístupná z kůru a panské oratoře,“ informuje památkář Petr Zajíc. Drobnou vadou na kráse bude pohled na rozebranou část dlažby. „Příčinou je vzlínající vlhkost, jejíž odstranění si vyžádá svůj čas,“ objasňuje památkář.