Lešení, stavební suť a prach, zápach čpavku a ředidel. Prostředí kaple ostře kontrastuje s nádherně opraveným meziříčským zámkem Žerotínů, v jehož jižním křídle se nachází. A přece tady znovu ožívá umělecký skvost.

„Na rozdíl od mnoha jiných nejsou přemalované. V roce 1926 je překryla omítka, a proto zůstaly ušetřeny méně odborných restaurátorských zásahů. Zachovaly se v původní barokní podobě,“ připomíná památkář zdejší radnice Petr Zajíc. Stěny kaple zdobí alegorie Víry, Naděje a Lásky obklopené iluzivní architekturou bohatou na sloupy a výklenky. Čtvrtá, dosud neznámá ctnost se vynořila až při restaurování a historické prameny o ní mlčí.

Vrchol vzácného souboru se však nedochoval. Jak vypadal klenutý strop s vyobrazením svatého Michala bojujícího s ďáblem, víme jen z nekvalitních černobílých fotografií a popisu otištěného v dobovém tisku. „Na to, co mají zdejší prostory za sebou, jsou ale fresky v překvapivě dobrém stavu. Nádherná malba, radost pracovat,“ říká restaurátorka Romana Balcarová.

V kapli pracuje s přestávkami šest let. S kolegou Peterem Stirberem pamatují, když ještě po obvodu vedlo necitlivě zasazené schodiště a jak museli ze zdí vysekávat mohutné svazky drátů. „Elektroinstalace tady napáchala velké škody,“ shodují se. Většinu omítky, jež nástěnné malby na dlouhá desetiletí zakryla, už odstranili. Na řadě je obnova samotných fresek.

„Musíme postupovat nanejvýš opatrně, abychom se zbytky zdiva nestrhli také fresku,“ vysvětluje Stirber. Dříve než přijdou ke slovu štětce a barvy, je nutné malbu několikrát chemicky očistit a podkladovou omítku zpevnit a vydrolená místa doplnit. „S postupujícím čištěním je stále zřetelnější barevnost fresek. Výjevy, které nebyly příliš patrné, začínají vystupovat ve své plastičnosti,“ všímá si památkář Zajíc.

Obnova kaple představuje běh na dlouhou trať. „Restaurování stěn a klenby potrvá ještě dva roky, pak bude následovat obnova oltáře,“ potvrzuje památkář. Převážnou část letošních nákladů převyšujících osm set tisíc korun nese meziříčská radnice, dvě stě tisíc poskytne ministerstvo kultury. „Nestává se často, aby na počátku bylo betonové schodiště a na konci nádherná kaple. Těším se, až ta chvíle nastane,“ připouští Balcarová.

Autor: Josef Beneš