VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do skanzenu se sjelo sto řemeslníků a kovářů

Rožnov pod Radhoštěm – Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě se v sobotu 10. srpna zaplnilo milovníky tradičních lidových řemesel. Své umění na 23. ročník Dnů řemesel a setkání kovářů přijelo představit třicet pět kovářů a šedesát pět řemeslníků.

10.8.2013 AKTUALIZOVÁNO 11.8.2013
SDÍLEJ:

Řemeslníci a kováři v sobotu 10. srpna zaplnili Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě. Jejich umění obdivovali návštěvníci z celé Moravy.Foto: Deník/Martina Havlíková

Lidé mohli obdivovat například práci řezbářů, hrnčířů, dráteníků, koželužců, sochařů i tesařů.

Pro návštěvníky si organizátoři připravili také hudební program. O ten se postarala dudácká muzika Hudci z Pasek. Na své si přišly také děti, které se spolu se svými rodiči utkaly v řemeslných soutěžních disciplínách.

Roli řemeslníka si vyzkoušel i malý Vojta Doležal. Ten se svými rodiči speciálně na Dny řemesel a setkání kovářů do Rožnova pod Radhoštěm přijel až ze Slavkova u Brna. „Vyzkoušel jsem si práci s dlátkem a dřevem, dokonce jsem vyráběl šindele," pochlubil se osmiletý Vojta. Příjemně strávenou sobotu v rožnovském skanzenu si pochvalovali také jeho rodiče.

„Je tady opravdu krásně. Každý jsme si na památku koupili nějaký řemeslný výrobek. Organizátoři si zaslouží velké uznání. Je bezvadné, že zde své zboží neprodávají žádní pouťoví stánkaři, ale skutečně jen tradiční řemeslníci. To dotváří jedinečný zážitek," nešetřil chválou Luboš Doležal.

Z dálky do skanzenu cestoval i šedesáti tříletý Štefan Rožňák. „Přijel jsem z Bratislavy a moc se mi tady líbí. Mám tady přátelé a vždycky sem rád jezdím. Jenom mě mrzí, že letos nehraje cimbál. To k takovým lidovým akcím patří," posteskl si Rožňák.

Cimbál sice nehrál, přesto díky pečlivé a zodpovědné práci pořadatelů dýchla lidová atmosféra na každého, kdo prošel bránou valašského muzea.

„Snažíme se udržet tradici, ale zároveň chceme každý další ročník Dnů řemesel a setkání kovářů nějak zatraktivnit, abychom neměli program stále stejný a aby se návštěvníci měli stále na co těšit," prozradila režisérka akce Olga Holišová. A zdá se, že její přání se pořadatelům daří plnit na jedničku. „Letos očekáváme rekordní počet návštěvníků. Jen v sobotu přišlo přes tři tisíce sto účastníků," radovala se Holišová.

Velké účasti si pořadatelé váží. „Někteří návštěvníci nám dokonce ještě před zahájením akce volají a ptají se, jestli také na tento ročník přijede jejich oblíbený řemeslník nebo prodejce. Je důležité, že stále jsou lidé, kteří nechtějí na lidové zvyklosti zapomenout. Tím, že na oslavy řemeslníků přijdou, pomáhají udržet tradice při životě," neskrývala svou radost Holišová.

Zájem o lidové řemeslné práce a výrobky je pro řemeslníky tou největší motivací. Proto někteří na tradiční setkání do skanzenu jezdí už pravidelně.

Mezi takovými je například i kovář Jan Lokojíček, který na byl na Dni řemesel poprvé loni. Akce se mu ale natolik líbila, že svou účast nemohl vynechat ani tento rok.

„Je tady krásné prostředí, pro tento typ akcí jak dělané. Mám rád historii a ta je tady cítit na každém rohu. Budu se snažit přijet i příští rok," přislíbil mladý kovář, který do rožnovského skanzenu cestoval z Dolní Studénky.

Pravidelným účastníkem lidových oslav je také sochař Martin Gaja z Hutiska Solanec. „Je to tady velice příjemné, navíc se setkáme s kolegy a můžeme si vyměňovat zkušenosti," prozradil Gaja s tím, že se bude snažit nevynechat ani příští ročník.

Velké poděkování si podle sochaře zaslouží hlavně organizátoři. „Je to jejich zásluha, že tady je taková příjemná atmosféra. Navíc se o nás pěkně starají," pochválil pořadatele devětatřicetiletý sochař.

Tradiční Dny řemesel a setkání kovářů se ve Valašském muzeu v přírodě konají už od roku 1990.

Autor: Martina Havlíková

10.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(21 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž, - disponentka v dopravě, - SŠ/VŠ vzdělání, znalost práce na PC, aktivní znalost AJ a NJ podmínkou, - PD: Po-Pá 7:30 - 16:00 hod., doba určitá 1 rok s možností prodloužení, , - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: eimepress@email.cz. Pracoviště: Eim express, s.r.o. - provozovna kroměříž, Kojetínská, č.p. 3881, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Daniel Eim, +420 605 815 160.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník(16 000 Kč)

Vedoucí všeobecných administrativních pracovníků vedoucí modelárny obuvi. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň práce: organizační a metodické řízení činností oddělení technologické přípravy výroby, zajišťování výroby vzorků dle plánu a požadavků obchodního úseku, zabezpečení technologického ověření při přípravě vzorků, navrhování a zpracování technologických postupů pro opracování spodkových polotovarů a pro konfekční dílny., , Požadujeme:, - vzdělání ÚSO s maturitou, - zkušenosti v oblasti návrhářství obuvi, - znalost 1 světového jazyka, - znalost práce na PC, - ŘP skupiny B, - kreativitu, zodpovědnost, spolehlivost., , Nabízíme:, - zaměstnání v jednosměnném provozu ve stabilní a perspektivní společnosti, - motivující finanční ohodnocení, - prémie, odměny za pracovní výročí, mimořádné odměny, - dotované stravování v podnikové jídelně, - zdravotní volno (sick days) s náhradou mzdy 100%, - termín nástupu a výše mzdy budou předmětem osobního jednání., , Zájemci - zasílat životopis na adresu slesingerova.marta@prabos.cz.. Pracoviště: Prabos plus, a. s. - slavičín - sídlo, Komenského, č.p. 9, 763 21 Slavičín. Informace: Marta Šlesingerová, +420 577 303 275.

2444 - Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu(17 360 Kč)

Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu referent/ka správy provozu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Bystřice pod Hostýnem - Informace k VŘ na www.bystriceph.cz, - zajišťování správy, údržby a provozu místních komunikací, účelových komunikací, chodníků, dopravního značení, veřejného osvětlení a budov (včetně vybavení) ve vlastnictví města Bystřice pod Hostýnem, - minimálně SŠ s maturitou technického směru (stavebnictví, dopravní stavitelství apod.), uživatelská znalost práce na PC, ŘP sk. B (aktivní řidič), odolnost a schopnost zvládat psychickou zátěž, - platová třída 9 (dle zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě), - Přihláška musí obsahovat jméno a příjmení uchazeče, telefonický nebo e-mailový kontakt na uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu uchazeče a číslo občanského průkazu (příp. číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) uchazeče, souhlas se zpracováním osobních údajů ve znění: "V souladu s ust. § 5, odst. 2 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlasím s tím, aby moje osobní údaje, které tímto poskytuji městu Bystřice pod Hostýnem, byly tímto úřadem zpracovány pouze pro účely výše uvedeného výběrového řízení." a datum a podpis uchazeče. K přihlášce je nutno připojit životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, motivační dopis., - Uchazeč doručí písemnou přihlášku v zalepené obálce označené „Výběrové řízení – referent správy provozu“ na podatelně Městského úřadu nebo zašle na adresu: Městský úřad Bystřice pod Hostýnem, Masarykovo nám 137, 768 61 Bystřice pod Hostýnem, případně do datové schránky města se zaručeným elektronickým podpisem, a to nejpozději do 25.2.2018 (včetně).. Pracoviště: Město bystřice pod hostýnem, Masarykovo nám., č.p. 137, 768 61 Bystřice pod Hostýnem 1. Informace: Michaela Studená, +420 573 501 926.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka(5 500 Kč)

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech UKLÍZEČ/KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 5500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DPP. Zkušenost s úklidem objektů, větších prostor. Úklid kanceláří, šaten. Kontakt telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Rybárik, s.r.o., Hradišťská, č.p. 573, 687 08 Buchlovice. Informace: Daniel Rybárik, +420 777 120 591.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MUDr. Pelková

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Boršice žily v sobotu zabijačkou, fašankem, folklorem i udělováním cen Boršické TýTý.

ANKETA: Vyberte nejhezčí fašank ve Zlínském kraji

NEPŘEHLÉDNĚTE! Předškoláci z MŠ Vsetín, Trávníky ve Valašském deníku

V tištěném středečním vydání Valašského deníku budou fotky předškolních dětí z mateřské školy ve Vsetíně, Trávníky.

Při útoku pomohl ženě, policie jej nyní hledá kvůli svědectví

Vsetínští kriminalisté hledají mladíka, který pomohl ženě při napadení neznámými muži. Událost se stala ve čtvrtek 15. února kolem půl sedmé večer ve vsetínské části Trávníky na spojovacím chodníku mezi ulicemi Jiráskova a Matouše Václavka.

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. února 2018.

VIDEO: Vsetínský Dům kultury obsadili krojovaní

Oslava Valašska. Těmito slovy charakterizoval dvanáctý ročník Vševalašského bálu Pavel Tomeček, předseda pořádajícího Folklorního spolku Vsacan. Bál se uskutečnil uplynulou sobotu a sešlo se na něm téměř tři stovky krojovaných z různých koutů republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT