Dominantou bývalého interiéru restaurace Na Pančavě byly reliéfy akademického sochaře Pavla Drdy. Z původní kolekce se dochovala pouze část reliéfů na téma Vesmír a Znamení zvěrokruhu a nyní vznikají obavy také o zbytek sbírky.

„Chceme změnit design restaurace a udělat z ní bistro, do jehož konceptu se keramické desky nehodí,“ vysvětlila nová provozní restaurace Alena Škarpová.

Historici Muzea regionu Valašsko se obávají, že se desky zapuštěné do zdi nepodaří sundat, aniž by se nepoškodily. Olze Mehéšové, se rovněž nelíbí představa, že reliéfy nahradí nový vzhled bistra.

„Jedna z nejhodnotnějších uměleckých realizací architektury, s níž se lze v interiérech vsetínských staveb setkat, má ustoupit pomíjivému dobovému vkusu. Nemůžeme také očekávat, že nová dekorace bude odpovídat současné tržní hodnotě reliéfů, která se pohybuje kolem půl milionu korun,“ uvedla Mehéšová.

Znehodnocení děl podle provozní restaurace nehrozí. „Naším záměrem není reliéfy zničit, necháme je šetrně sundat, aby nedošlo k jejich poškození,“ uvedla Škarpová.“

Jak se reliéfy sundají, je zatím v jednání, ale jejich přesunutí bude řídit samotný autor Pavel Drda. „Moc tomu nerozumím, proč hodlají reliéfy sundat, asi je Valaši už vidět nechtějí. Musím je však zachránit a vymyslet, kde je umístím. Jsem rád, že mi noví provozní dali včas vědět, že je chtějí odstranit a nezničili je,“ řekl sochař.

Zákazníci bývalé restaurace na Pančavě se však na reliéfy chodili dívat rádi. „Byla by velká škoda práci pana Drdy zničit. Vždycky jsem do té restaurace ráda chodila. Ta díla jsou taková čistá, nehledě na to, jakou mají obrovskou hodnotu," soudí například Eva Rohlenová.
autor: Anna Vaculíková