Rekonstrukce se dotkne i prostor Turistického informačního centra (TIC) Vsetín na Dolním náměstí. Práce, jež by měly skončit na jaře roku 2025, si vynutí přestěhování obou objektů do náhradních prostor – především Lidového domu a budovy bývalé Komerční banky na ulici Mostecká.

Masopust v rožnovském skanzenu, 11. února 2023.
Branami rožnovského skanzenu prošlo vloni více než 305 tisíc návštěvníků

Vsetínská knihovna již dlouhou dobu není pouze půjčovnou knih, je také komunitním centrem, kam chodí všechny generace obyvatel. Proto jsme přistoupili k vylepšení jejího zázemí, které povede k vyššímu komfortu návštěvníků,“ vysvětlil starosta Vsetína Jiří Čunek.

Tato investiční akce v hodnotě bezmála 80 milionů korun bez DPH bude financována pomocí Integrovaného regionálního operačního programu, který pokryje 85 procent nákladů.

Druhé patro bude celé vyhrazeno pro děti

V rámci rekonstrukce vznikne nový bezbariérový přístup do budovy knihovny z turistického informačního centra. Projekt také počítá s prostornějším výtahem, dojde k výměně rozvodů elektřiny a slaboproudu. Nového vybavení se dočká interiér, proběhne renovace schodiště budovy a všech sociálních zařízení.

Fotovoltaická elektrárna ve Vsetíně - Bobrkách. Ilustrační foto.
Vsetín založí energetické společenství. Připojit se mohou výrobci i spotřebitelé

Nově bude v TIC vybudováno veřejné WC. Díky rekonstrukci dojde ke změnám dispozic knihovny – například druhé patro bude celé nově vyhrazeno dětem a mládeži, třetí patro poslouží oddělení pro dospělé a centrální půjčovně. Knihovna bude vybavena novým nábytkem a zcela nové bude také IT vybavení.

Jedna z jedenácti oceněných knihoven v ČR

Činnost knihovny byla v loňském roce oceněna v rámci Bibliotheca inspirans 2023. Masarykova veřejná knihovna Vsetín zaujala porotu svou prací s regionálním kontextem a způsobem, jak sdílí dovednosti s ostatními knihovnami.

Vsetínská knihovna se intenzivně věnuje celoživotnímu neformálnímu vzdělávání a regionální identitě a dělá to opravdu originálně.

Stojí za tím z velké míry Jana Vaculíková z regionálního oddělení knihovny: „Valašsko mi postupně přirostlo k srdci. Cestuji po něm, objevuji nová zákoutí, jsem přirozeným založením badatel.“ Což je vidět i na aktivitách, které připravuje pro návštěvníky knihovny.

Vzdělávání pro seniory

Společně s historikem Pavlem Mašláněm z Muzea regionu Valašsko vymyslela vzdělávací modul pro seniory Zapomenuté Valašsko. Hlavní snahou bylo evokovat vzpomínky pamětníků a každé setkání bylo obohaceno o literární ukázku nějakého valašského autora.

Vizuální smog. Reklamní poutače. Ilustrační foto.
Reklamním poutačům odzvonilo. Valmez vyhlásil boj vizuálnímu smogu

Jana Vaculíková také vymyslela hru po stopách vsetínských zaniklých hostinců: „Ohlas veřejnosti byl překvapivý. Lidé se začali ozývat, upřesňovali informace, vzpomínali, že tady to tehdy bylo jinak…

Hry pro děti

Jana Vaculíková přišla i s geolokační hrou pro děti na téma dětských knih napasovaných na místa ve Vsetíně a tvoří i databázi osobností Valašska, ve které je nyní na 600 person. Databáze inspiruje i další knihovny a stejně tak Jana Vaculíková a její kolegové, kteří se svými aktivitami seznamují ostatní knihovníky v rámci vzdělávacích akcí nebo publikací.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Noemova archa na Pustevnách. Na ledové sochy použili řezbáři přes 40 tun ledu

Zdroj: Dominik Pohludka