Rožnov pod Radhoštěm Vedení rožnovské radnice se rozhodlo od letošního léta zpoplatnit podnikatelům na Masarykově náměstí a dalších veřejných prostranstvích umisťování reklamních poutačů, takzvaných áček. Platit budou stovky korun měsíčně.

Snahou je docílit snížení počtu těchto stojanů, které ve velkém zaplavují město. Tímto opatřením navíc radní nekončí. Do budoucna plánují tyto poutače zrušit úplně a místo nich umístit pevnou reklamu. Místní podnikatelé z kroků radnice nejsou příliš nadšení.

„Pokud to město opravdu zavede, tak už jsme se s kolegy dohodli, že reklamu stáhneme. Platit další náklady v době, kdy se byznysu nepříliš daří, určitě nebudeme," řekl Valašskému deníku Michal Sehnal, jednatel prodejny ATC Mobile, která sídlí na Masarykově náměstí.

Podle jeho slov jsou na tom podobně i jeho sousedé. „Podle mě to má smysl maximálně pro restaurace, které svým jídelním menu oslovují lidi každý den a tím pádem také reklamu denně mění. Pro nás to smysl určitě nemá. Raději zainvestujeme do nějaké jiné reklamy," je rozhodnutý Michal Sehnal.

Názor radnice je v tomto směru jednoznačný počet áček už je neúnosný. „O reklamní poutače a stojany mohou obyvatelé města i návštěvníci Rožnova zakopnout doslova na každém kroku. Jen na Masarykově náměstí a v přilehlých ulicích jich v loňském roce bylo sedmdesát. A z toho pouze jednotky byly oficiálně povoleny," vylíčil tiskový mluvčí radnice Tomáš Gross.

Místostarostka města Kristýna Kosová upozornila, že umisťování tohoto typu reklamy má také svá pravidla. „Jednak musí být zachovaný průchozí profil na komunikaci minimálně jeden a půl metru, a také nesmí být áčka umístěná k hraně domů, což je přirozená vodicí linie například pro zrakově postižené," vysvětlila Kosová.

Problémem je také to, že někteří majitelé stojanů při jejich umisťování nerespektují povinnost požádat silniční správní úřad o zvláštní užívání chodníku a město o povolení záboru veřejného prostranství. „Rozhodli jsme se, že tento velmi neuspokojivý stav budeme řešit. Reálnou variantou pro letošní letní turistickou sezonu je zpoplatnění stávajících áček formou obecně závazné vyhlášky, kterou nyní zpracováváme," prozradila místostarostka.

Předpis má platit od července letošního roku. Vyhláška se bude týkat nejenom Masarykova náměstí, ale veškerého veřejného prostranství města. „S podnikateli, kterých se to týká, jsme se již sešli a na výše uvedené povinnosti jsme je upozornili. Diskutovali jsme s nimi i o případné výši poplatku," řekla Kosová.

Finanční odbor stanovil poplatek na 600 korun za měsíc. „Neděláme to proto, abychom vydělali. Chceme, aby náměstí bylo průchodné. Jde o narovnání situace a pokrytí administrativních úkonů s tím spojených," vysvětlila místostarostka.

Každý stojan s povolením a zaplaceným poplatkem bude označený dobře viditelnou nálepkou kvůli snadné kontrole. Pokud někdo vystaví stojan bez povolení, město jej vyzve, ať dá vše do pořádku nebo ať stojan odstraní.

Do budoucna chce jít radnice ještě dál a zrušit áčka úplně. „Ve spolupráci s novým městským architektem zvažujeme povolení pouze pevných reklam, například vývěsních štítů nebo pevně ukotvených poutačů," potvrdila Kosová.

Podle ní je totiž reklama typu áček obecně do města nevhodná. Ve větru často padá a válí se po zemi nebo ji provozovatelé přivazují k lavičkám a osvětlení, což také není v pořádku. „Komplikuje nám to potom sekání trávy anebo v zimě odklízení sněhu. Zvažujeme tedy, že bychom umístili na veřejná prostranství nějaké pevné stojany ukotvené v zemi. Reklamní plocha by pak byla jednotná, stojany by se neválely po zemi a nepřekážely by," dodala místostarostka.

Takový zákaz by však některým provozovatelům mohl přinést komplikace. „Chápu, proč se k těmto krokům město rozhodlo. Náměstí je plné stojanů a když se válí po zemi, tak to opravdu nevypadá dobře," připustila jednatelka denního baru Montana na Masarykově náměstí Ivana Juříčková Balounová. Placení za stojan si ještě důkladně rozmyslí. „Pokud by jejich užívání město do budoucna zrušilo úplně, tak by to pro nás byl docela problém. Na áčku máme aspoň trochu šanci zákazníky upoutat na naši nabídku," řekla jednatelka denního baru.

Autor: VERONIKA HRABINOVÁ