„Velký zájem byl rovněž o ergoterapii, ale také o závěsný systém Redcord a zkušenosti, které zdejší fyzioterapeuté s touto rehabilitační technikou již mají,“ řekla Deníku mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Nejvíce příchozích směřovalo právě k novému pracovišti vodoléčby.

„Máme dvě stanoviště vodoléčby, pro horní a dolní končetiny. Ve druhém případě se jedná o sedací vanu, která má dvě výškové úrovně, jednu na kotníky, druhou na kolena, kyčle, bedra. K výběru je několik možností režimů a nastavení,“ vysvětlila primářka Danuše Trnovcová.

Doplnila, že vodoléčba je vhodná i pro pacienty, kteří nemohou využívat jiné terapie.

„Nemá v podstatě žádné kontraindikace, je vhodná i pro onkologické pacienty, výborná na poúrazové stavy, otoky, jizvy. Může se použít i u pacientů, kteří mají kardiostimulátor, kde se u ostatních metod potýkáme s celou řadů limitů,“ uvedla primářka.

Návštěvníci Dne otevřených dveří si prohlédli všechny prostory a mohli si některé metody vyzkoušet doslova na vlastní kůži. Například aplikaci kompresní pásky Flossband. Zdánlivě je tato technika podobná klasickému tejpování, které už dnes patří k běžným technikám. Rozdílů je ale mnoho, ať již v materiálu či ve způsobu aplikace.

„Při klasickém tejpování se používá textilní páska podobná náplasti a nanáší se až na pět dnů. Flossband je elastický gumový pruh, který se aplikuje na velmi krátkou dobu, zhruba na dvě až tři minuty na postiženou část. Po chvíli se postup opakuje,“ popsala Trnovcová.

Podle jejích slov se Flossband vsetínským zdravotníkům velmi osvědčil.

„Má dobrý efekt na chronické přetížení, pomáhá redukovat otoky při poúrazových stavech. Používají jej i sportovci, podle toho jak pásku navineme, jakou sílu dáme do komprese měkkých tkání, má různý efekt. Může sloužit i k regeneraci. Výsledky jsou dobré,“ zhodnotila primářka.

Další z představených novinek byly parafínové zábaly, které se využívají při termoterapii.

 „Dochází k uvolnění svalů, kloubů, zlepšuje se prokrvení. Výhodou je také intenzivní hydratace,“ vysvětlila vedoucí fyzioterapeutka Pavlína Matějčková. Parafínové zábaly se využívají při artróze (zejména drobných kloubů ruky), revmatoidní artritidě, Bechtěrevově chorobě, poúrazových a bolestivých stavech. „Parafín je speciální vosk, který má schopnost zadržovat po dlouhou dobu teplo. Použít jej můžeme ve formě parafínových rukavic nebo obkladu, který se ponechá na těle patnáct až dvacet minut,“ dodala fyzioterapeutka s tím, že před použitím je parafín zapotřebí zahřát na teplotu okolo 55 stupňů Celsia.

V případě plynových injekcí se aplikuje oxid uhličitý přímo do podkoží do bolestivých míst. Mírní bolesti zad a páteře, ale jsou úspěšné také u zánětlivých degenerativních onemocnění kloubů, artrózy, pomáhá při hojení jizev různých lokací, u léčby srůstů, bolestí hlavy, rovněž u bolestivých zatuhnutí ve svalech. „Léčivou proceduru je vhodné aplikovat šest až desetkrát,“ komentovala fyzioterapeutka.