V tomto bodě radní dosud společnou řeč nenašli. Jednání budou pokračovat.

S návrhem na zvýšení nájemného přišli na radu města zástupci Vsetínské správní a investiční společnosti (VSI), která má na starosti nakládání s majetkem města. Platby by mohly narůst až o deset korun za metr čtvereční.

„Legislativa umožňuje zvýšit regulované nájemné ve Vsetíně ze současných 26,37 korun za metr čtvereční až na 36,26 korun,“ potvrdila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Podle jejích slov je zvýšení regulovaného nájemného potřebné, protože příjmy z nájmů bytů zdaleka nedosahují nákladů na údržbu a opravy nemovitostí.

Starostka města Vsetín Květoslava Othová (KDU-ČSL) se domnívá, že přesnou částku, o kterou nájmy porostou, je třeba ještě zvážit.

„Někomu se může zdát, že deset korun není mnoho, ale v bytech, kterých se zvyšování nájmů týká, mnohdy bydlí sociálně slabší lidé nebo jde například o seniory v domě s pečovatelskou službou,“ přiblížila Othová.

Mimo to je podle ní důležité přihlédnout také ke kvalitě bydlení v jednotlivých domech. „Jde o to jak jsou byty staré, kolik bylo investováno financí do rekonstrukce a podobně,“ vysvětlila starostka.

Podle radního Lubomíra Střelce (ODS) by mělo město zvýšit nájemné v maximální možné míře povolené zákonem. „U těchto malometrážních bytů se v takovém případě pohybujeme v řádu sta nebo dvou set korun měsíčně,“ uvedl Střelec.

Navíc by podle jeho slov i po maximálním zdražení dosahovaly nájmy v městských bytech jen třiceti procent tržního nájemného.

„Některým radním se ale tato možnost nelíbila. Rozhodnutí bylo prozatím odloženo,“ dodal Střelec s tím, že si nemyslí, že by na odklad měly vliv blížící se volby do zastupitelstva Zlínského kraje. „Nejedná se o komunální volby, takže nevidím souvislost,“ podotkl Střelec.

Radní Jiří Haas (ČSSD) si myslí, že v některých případech by maximální možné zvýšení ceny za čtvereční metr znamenalo pro nájemníky příliš velký skok.

„Návrh VSI jsme na radě akceptovali. Samotnou výši nájmů je však třeba ještě pořádně prodiskutovat i v rámci jednotlivých politických stran,“ mínil Haas.

O kolik nakonec regulované nájmy v městských bytech porostou, by mělo být jasné v nejbližších měsících. „Rozhodnuto bude určitě ještě tento rok, aby zvýšené nájemné mohlo začít fungovat k prvnímu lednu příštího roku,“ uzavřela starostka Květoslava Othová.