Kvůli nedostatečnému počtu hlasujících osob skončilo s výsledkem neplatné. Vedení města přitom ještě v pátek dopoledne nevědělo, jestli se referendum vůbec uskuteční. Odpůrci areálu se jej soudní cestou pokusili zrušit a uskutečnit referendum dle svého návrhu.

Veřejnému hlasování předcházel soud

Nesouhlas v otázce výstavby multifunkčního areálu mezi koalicí a opozicí vygradoval k soudu. Ihned po schválení referenda místním zastupitelstvem dne 18. května se odpůrci areálu obrátili na Krajský soud v Ostravě. „Navrhovatel požadoval, aby soud vydal předběžné opatření, jímž by městu uložil okamžité ukončení činnosti na referendu vyhlášeném zastupitelstvem dne 18. května," popsal Jiří Gottwald, předseda senátu v zaslaném soudním rozhodnutí. Odpůrci areálu v čele s členem přípravného výboru Martinem Novákem tímto způsobem chtěli dosáhnout toho, aby se referendum sice uskutečnilo, nicméně s jinou otázkou a v jiném termínu.

Zastupitelstvem odhlasované referendum totiž označovali za „trucreferendum" a za účelovou snahu zmařit referendum, které si obyvatelé Zubří vybojovali svými podpisy. Soud ve svém rozhodnutí, které navrhovatelé i vedení města obdrželi v pátek 16. června, čili den před plánovaným referendem, nicméně návrh odpůrců areálu zamítl. Stejně tak odmítl vyhlásit referendum jiné, podle návrhu odpůrců. Jejich otázku „Jste pro krytý bazén ve městě Zubří?" totiž považoval za matoucí a nejednoznačnou.

K volebním urnám přišlo necelých třicet procent voličů

V sobotu přišlo k volebním urnám celkem 1345 lidí ze 4491 oprávněných osob, tedy necelých 30 procent. Referendum je tak neplatné. Z hlasujících lidí převažovali ti, kteří s areálem nesouhlasili. „Hlasoval jsem proti, je to megalomanská stavba, která město, jako je Zubří, zadluží na dlouhé roky," vyjádřil se místní Radim Vlk při odchodu z volební místnosti. Naopak František Šimurda hlasoval pro. „Moji pravnuci chtěli, abych to podpořil, areál tu nebude jen pro nás, ale pro další a další generace," uvedl.

Starosta města Lubomír Vaculín je s výsledkem referenda spokojený. „Jsem rád, že stavba bude pokračovat dál," řekl krátce po spočítání hlasů. „Pokud by opozice chtěla prosadit další své referendum, museli by vymyslet novou, zákonem uznanou otázku a k ní znovu nasbírat potřebný počet podpisů," vysvětlil Vaculín.

Jak se k situaci odpůrci areálu postaví, zatím nevědí. „Setkáme se s kolegy a probereme, jak budeme postupovat dále, nicméně pravděpodobně podáme kasační stížnost a pokusíme se obhájit naši otázku," uvedl Martin Novák. Výsledek sobotního referenda okomentoval stručně. „Ani jsem nečekal takovou účast, myslel jsem, že bude menší, takže jsem příjemně překvapený, že lidem v Zubří není osud města lhostejný," podotkl Novák.