Jak byste zhodnotil vývoj nezaměstnanosti ve Zlínském kraji v uplynulém roce?

Rok 2012 byl v podstatě obdobný jako rok 2011. V obou letech se Česko potýkalo s ekonomickou recesí, kdy jenom třeba ve třetím kvartálu roku 2012 byl hospodářský růst minus 1,3 procenta HDP. Česko je vysoce proexportní, ať už je to Německo, Slovensko a další naši nejbližší sousedé, tudíž samozřejmě se jejich problémy velice rychle odrazí i u nás. Pokud někde dojde k útlumu výroby, tak na to naše ekonomika reaguje a dochází k růstu nezaměstnanosti.

A jaký tedy ten rok byl?

V lednu byla vysoká nezaměstnanost, v průměru kolem jedenácti procent. Postupně ale klesala. Jak jsme však zvyklí, v letních měsících, kdy se rozjíždí sezonní práce, jsme se dostali na minima. Potom, což je ale trošku zvláštností, zhruba od července došlo ke strmému nárůstu.

Co vývoj nejvýznamněji ovlivnilo?

Z toho širšího hlediska jsou to problémy celé eurozóny. A pokud jde o vývoj hospodářství, tak na druhou stranu na to reagovaly naše podniky, což mělo za následek útlumy výroby, a to jak ve stavebnictví či průmyslu. Navíc docházelo i ke hromadným propouštěním. Náš kraj nejvíce zasáhl krach společnosti Schott Solar z Valašského Meziříčí. O práci přišlo zhruba pět set zaměstnanců.

Výroba prostě nemá dostatečnou dynamiku, mezi lidmi je v uvozovkách i nějaká blbá nálada. Proto když řádně neběží ekonomika a není domácí poptávka, tak se soukolí ekonomiky nemůže ani dostatečně točit. Lidé spoří, neutrácí a připravují se na případné horší časy.

Jaký vývoj očekáváte letos?

Pokud jde o poslední aktuální čísla, tak jsme skutečně překvapeni, k jakému masivnímu nárůstu došlo. Na konci listopadu míra nezaměstnanosti v kraji činila 9,5 procenta, v prosinci už 10,42 %.

I když se ekonomika nyní nastartuje, pořád tu bude ještě doznívat současný trend. Také vzhledem k zimním měsícům může opět dojít k mírnému vzrůstu míry nezaměstnanosti. Dochází navíc k nedobrému efektu, že nám hodně klesá počet lidí, které vyřazujeme z evidence. Nejen že nám narůstá počet těch, kteří na úřad přicházejí a stávají se uchazeči o práci, ale rapidně nám klesl počet lidí, kteří si buď najdou práci, začnou podnikat, nebo je z různých důvodů vyřadíme. Za měsíc prosinec bylo vyřazeno jen 1127 uchazečů z celkových 32 tisíc ve Zlínském kraji. Jedná se o nejnižší číslo za celou dobu, kdy tuto skutečnost měříme.

Čemu to přičítáte?

Je to způsobeno nedostatkem volných pracovních míst. Zaměstnavatelé se snaží šetřit všude, kde mohou. Provádějí nejrůznější optimalizace. Řada z nich řeší to, aby se vůbec na trhu udrželi a přežili. Tady je potřeba říci, že lidé si už uvědomili, jak je dobré mít práci, ledacos skousnou a snaží se za každou cenu v práci udržet.

Očekáváte letos příchod nějakých velkých zaměstnavatelů do kraje? Nebo některého, který by plánoval výrazně navýšit počet svých zaměstnanců?

Zatím takovou žádnou bližší informaci nemám. Byly už nějaké náznaky, ale ty není možné medializovat. Já osobně jsem hrozně rád, že zůstane ve Zlínském kraji společnost Mitas, která v létě rozjede výrobu v nové hale. Je to obrovský úspěch. Měla možnost novou halu postavit nejen jinde v rámci kraje než v Otrokovicích, ale také mimo Českou republiku.

Kde myslíte, že se v oblasti nezaměstnanosti skrývá v našem regionu nevuyžitý potenciál? Je to například Průmyslová zóna Holešov?

Holešovská zóna má velký potenciál, je proto škoda, že se nepodařilo do zdárného konce dotáhnout původní záměr a nepřitáhl se nějaký silný zaměstnavatel. Doufám, že tam už konečně ustanou veškeré sváry, které jsou kolem ní vedeny. Každé nově vytvořené místo je pro nás velkou vzácností a velice si ho považujeme.

Firma zkrachovala, bagrista už si našel jinou

Vsetín - Třiapadesátiletý Vlastimil Pisklák ze Vsetína (na snímku) pracoval třicet let jako bagrista. V listopadu však stavařská firma, u které pracoval, zkrachovala a on je nyní bez práce.

Vlastimil Pisklák ze Vsetína je od listopadu po krachu stavařské firmy nezaměstnaný.Najít nové zaměstnaní je podle něj velmi těžké. „Volných míst je v současné době strašně málo. Nezaměstnaných přibylo také díky nedávné amnestii. Sice nevím, kolik jich přišlo na Valašsko, ale určitě nějací ano," myslí si Pisklák. Situaci komplikuje také zavírání velkých firem. „Každou chvíli nějaká končí. Škoda že tu nemáme dost investorů, kteří by rozběhli nějaké nové výrobny," říká třiapadesátiletý bagrista.

Nástup na jaře, do té doby brigáda

Vlastimil Pisklák však už má napůl vyhráno. „Mám totiž přislíbeno, že od jara budu moct nastoupit do jiné vsetínské stavební firmy, kde budu jezdit s bagrem. Ale uvidíme, co zima přinese. Prozatím si hledám alespoň nějakou brigádu," dodává Pisklák.