Rozhořčeni záměrem městského úřadu jsou, vedle obyvatel sídliště, také učitelé místní základní školy. „Zaznamenali jsme, že město se rozhodlo řešit problematiku hazardu razantně a máme z toho jako pedagogové samozřejmě radost. Radnici v této snaze fandíme. Bohužel, když jsme zjistili, že jedinou hernou ve Vsetíně má být ta na Sychrově, znepokojilo nás to," vyjádřil se pro Valašský deník ředitel Základní školy Vsetín-Sychrov Michal Molek.

Kantoři podle něj poukazují na to, že herna vznikne v místě, které se při příchodu a odchodu do sídliště nedá obejít.

Nedaleko je také historické jádro

Ve vzdálenosti přibližně do tří set metrů jsou navíc dvě mateřské, jedna základní škola, zámek, kostely, základní umělecká škola a hotel. Přímo v budově, kde má herna vzniknout sídlí také pošta a nízkoprahové zařízení. Místo pro nácvik zde mají také folklorní soubory. „Věříme, že v případě určení místa pro hernu jde pouze o dočasné zatmění smyslů, a že zastupitelé nedopustí vznik takovéhoto skvostu téměř v místě původního historického jádra Vsetína," upozornil ředitel základní školy.

Pokud už musí jedna herna ve městě zůstat, doporučuje ji Michal Molek umístit do míst, která nemusí Vsetíňané bezprostředně mí­jet.

S lokalizací jediné herny ve Vsetína na Sychrově nesouhlasí ani zastupitel města Dalibor Sedláček, který poukázal zejména na fakt, že v budově zkouší folklorní soubory, které navštěvují především děti.

Na jeho tvrzení ale zareagoval další zastupitel, Tomáš Husa, tím, že Sychrov už rizikový je. Protože herny tady, i když v jiných objektech fungují. „Pokud díky platnosti vyhlášky přestane být pastí pro děti herna v těsné blízkosti Základní školy Luh nebo herna Korzár, okolo které chodí mládež do lázní, a mohl bych jmenovat další, tak si myslím, že to bude docela dobrý výsledek," zastával se navrženého místa na Sychrově.

O děti, které chodí do folklorních souborů Tomáš Husa prý strach nemá. „Jsou motivované něco dělat. Obavy mám o ty děti, které svůj volný čas tráví na ulici a nejsou zvyklé využívat svůj volný čas smysluplně," dodal zastupitel Husa.

Nevoli obyvatel vsetínská radnice sleduje. „Nejde to přeslechnout. Lidé se na nás v tomto smyslu obracejí," přiznal vsetínský místostarosta Tomáš Pifka.

Také on připustil, že určení místa pro hernu nemusí být konečné. „Pro nás ale bylo nejdůležitější ještě před koncem loňského roku schválit tuto vyhlášku jako celek. Aby měli provozovatelé heren čas se zařídit. Určení jiného místa se však nikdo nebrání. Vůle tu existuje," poznamenal místostarosta.

Radnice má pro tento účel vytipována i místa na okraji města. Například na Bobrkách. „Pokud se ale neshodneme, budeme ve stejné situaci, jako nyní. Ať navrhneme kterékoli jiné místo ve městě, vždycky narazíme na odpor," upozornil Pifka.

Městský úřad podle něj uvítá, když se Vsetíňané do vyhledávání a doporučení míst pro hernu zapojí. „Není vyloučeno, že někdo přijde s návrhem, který nikoho z nás nenapadl," dodal vsetínský místostarosta.

Novou vyhlášku, která řeší hazard ve městě, schválili zastupitelé na konci minulého roku. V platnost má přijít od ledna 2017.