Náš cyklovýlet začíná a bude i končit v Envicentru ve Vysokém Poli. Tato malá vesnička je vůči turistům velmi vstřícná. Spolu s dalšími obcemi v okolí totiž provozují i půjčovnu turistického vybavení, které si můžete vyzvednout právě v Envicentru.

„Kromě jízdních kol nabízíme k zapůjčení i trekové hole či třeba MP3 přehrávač," říká vedoucí centra Radka Brtišová.

Envicentrum zároveň slouží i jako místní infocentrum, a tak je možné zde načerpat rady, tipy a doporučení, případně si i rovnou pořídit mapu některého z okruhů. Vysoké Pole a obce v okolí mají vybudovanou síť pěších i cyklistických tras, které nazývají Okruh sedmi dědin.

Vyrážíme

Z Envicentra se můžete vydat rovnou do lesů, kolem bylinné zahrádky a kaple s léčivou studánkou až na nejvyšší kopec Vizovických vrchů, tajemný Klášťov. Tajemný proto, že se zde nalezlo obrovské množství nálezů z doby bronzové a bylo zde i nejvýše položené hradisko na Moravě. Kdo však nechce hned polykat výškové metry, může se vydat dolů směrem do obce. Minete model velkomoravského hradiska a pro zdolání středně náročného okruhu musíte odbočit ve směru na vesničku Drnovice.

Z obce Drnovice vede stoupání k památníku na Ploštině, kde stávala Němci vypálená osada. My však pokračujeme dál po málo frekventované silnici do vesničky Tichov. K památníku na Ploštině totiž sjedeme z hřebene Vizovických vrchů až v závěru výletu.

Terén je tu velmi zvlněný, a tak se většinou šlape do kopce či naopak sjíždí dolů. Za Tichovem nás čeká Smolina, kde sídlí dětský domov, a pak už stoupáme směrem k Lačnovu. Na návrší mezi Smolinou a Lačnovem uvidí pozorný cykloturista směrovku do lesa. Zde se nachází další důkaz valečných hrůz.

Pomníčky a šafrány

Na místě pomníčku bylo pouhých 14 dnů před osvobozením tohoto kraje popraveno 13 vězňů z valašskokloboucké protektorátní věznice. Většinou šlo o partyzány z nedalekého moravského i slovenského okolí. Mezi oběťmi je i jeden sotva patnáctiletý chlapec. Po tiché návštěvě tohoto místa už čeká sjezd do Lačnova a tip na další vzácné místo. Právě v Lačnově, ale i nedalekém Křekově je možné vidět tisíce drobných vzácných kvítků šafránu. Na výlet se však musíte vydat v březnu, ještě než odkvetou. Lokalita není nijak výrazně označena. Fialovou krásu tak musíte hledat za místní základní školou.

V Lačnově začíná být výlet už náročný. Pro dokončení okruhu a sjezdu do Vysokého Pole je totiž potřeba vyšplhat se až na hřeben Vizovických vrchů, to znamená do výšky cca 700 metrů nad mořem. Protože se však pořád pohybujeme kolem 400 až 500 metrů nad mořem, není to nic nepřekonatelného.

Za Lačnovem je možnost si výlet ještě prodloužit, ale hlavně zaatraktivnit a na hřeben se vydat po žluté turistické značce přes Lačnovské skály. Je potřeba upozornit, že z Lačnova vedou na hřeben převážně nezpevněné či jen mírně zpevněné lesní těžební cesty.

Idylu přetne dálnice

V závislosti na hospodaření v lesích a aktuálním počasí tak nemusí být rozbahněné lesní cesty vždy pohodlně sjízdné. Místo je však potřeba vychutnat. Za dvě desítky let tudy už povede dálnice.

Právě nad Lačnovem, kolem Vařákových pasek překonává plánovaná silnice R49 hřeben Vizovických vrchů. Vařákovy paseky jsou dalším místem, kde se psala ponurá historie. I tady, jen pár dní před koncem války, zbytečně umírali lidé a hořela stavení. Podstatné je, že se cykloturista dostal až na hřeben Vizovických vrchů a čeká jej nyní sjezd kolem památníku na Ploštině až do Vysokého Pole. U památníku je možné se občerstvit nebo navštívit muzeum. Zdatní cykloturisté si mohou trasu prodloužit výjezdem na rozhlednu Doubrava. Pro rodinný výlet je však cca 30kilometrový okruh dostačující. Odměnou za dřinu je parádní sjezd z Ploštiny až do Vysokého Pole, kde můžete opět kola vrátit.