O titul Vesnice roku se letos popere také Poličná. Chce zaujmout dětskými hřišti.

Ratiboř není v soutěži žádným nováčkem. O titul Vesnice roku se uchází posedmé. V roce 2011 vybojovali místní Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu.

V letošním roce se podle slov místostarosty Martina Žabčíka zaměří na strategický plán rozvoje obce, kulturní a spolkový život, vztah k tradicím a folkloru a práci s dětmi a mládeží.

Komisaři soutěže Vesnice roku 2016 navštívili Ratiboř; čtvrtek 2. června 2016
Ratibořané soutěží o titul Vesnice roku, pro komisi složili píseň

„Chceme se reprezentovat rekonstruovanou budovou obecního úřadu nebo mateřským centrem Budníček. Představíme Projekt modernizace infokanálu a webových stránek obce nebo soubor Kosiska,“ vyjmenoval Žabčík.

Porotu by mohli zaujmout také historickým hasičským autem, mužským pěveckým sborem Kosáci nebo Vojenským muzeem Ludvíka Hynka.

„Naším trumfem by mohl být také soubor Zvonky dobré zprávy,“ věří Žabčík.

Sousední Hošťálková usiluje o titul počtvrté. Na kontě už má ale šest ocenění.

Bionickou protézu předvedla sedmnáctiletá studentka obchodní akademie Kamila Šabršulová ze Vsetínska, která se bez pravé ruky již narodila.
Dívka z Valašska se díky štědrosti dočká bionické ruky

„Za tři roky jsme díky soutěži získali téměř tři miliony korun. Peníze jsme použili na rozvoj a výstavbu v obci,“ řekl starosta Petr Laštovica.

Hlavním přínosem je však podle něj společné snažení a soutěžení lidí a spolků o dobrou věc. Podle Laštovici je Hošťálková moderní společensko-kulturní obec, která svým obyvatelům nabízí širokou paletu občanské vybavenosti, služeb a kulturních akcí.

Čím chtějí komisi překvapit, ale starosta neprozradil.

„Každý soutěžící má své tajné zbraně, které prezentuje opravdu až v den příjezdu hodnotitelů tak, aby obec byla mimořádně zajímavá,“ podotkl Laštovica.

Posledním valašským soutěžícím je Poličná. Do klání se letos zapojí potřetí. Podle místostarosty Stanislava Pernického se bude Poličná prezentovat jako dynamicky se rozvíjející vesnice, která žije, rozvíjí se a roste do krásy.

„Chceme potvrdit, že loňské ocenění za dynamický rozvoj nebyla náhoda. V uplynulém roce jsme opět udělali spoustu práce. Věříme, že to nejen hodnoticí komise, ale hlavně naši občané poznají a ocení,“ uvedl Pernický.

Vladimír Místecký, starosta Poličné.
Starosta Místecký: Kromě dobré slivovice máme v Poličné také dobré lidi

V Poličné pro komisaře nechystají žádné divadelní představení, pochlubí se ale opravenými chodníky, silnicemi a lesními cestami či dětskými hřišti.

„Doufám, že překvapíme také nově rekonstruovaným sálem U Slunce. Vloni jsme se rozhodli nečekat na dotace a pomoci a pomohli jsme si sami. Pronajali jsme celá léta nevyužívaný sál a během dvou měsíců ho zrekonstruovali,“ připomněl Pernický.

Výsledkem je sál asi pro 120 lidí, kde se mohou místní scházet a bavit se.

Cílem soutěže Vesnice roku je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Dále upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží zvelebovat svůj domov, rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Krajská kola budou komisaři hodnotit v květnu a červnu. Celostátní kolo se uskuteční na začátku září. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2017 bude vyhlášen 16. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích. Ministerstvo pro místní rozvoj každoročně rozdělí oceněným obcím až 32 milionů korun na jejich další rozvoj.