„Málokdo ví, že jsou nádory tlustého střeva a konečníku velmi dobře léčitelné. V raných stádiích je šance na zotavení až devadesátipro­centní. Mnoho lidí ale přichází k lékařům pozdě, neboť nemají příznaky choroby a nechtějí absolvovat nepříjemné vyšetření na skryté krvácení," vysvětlila mluvčí meziříčské nemocnice Hana Szotkowská.

Karcinom tlustého střeva patří mezi nejčastěji se vyskytující zhoubná onemocnění ve střední Evropě. A Česko má ve statistikách výskytu prvořadé postavení.

„Nové metoda je výborná také v tom, že nám nám umožňuje ihned odstranit podezřelé výrůstky ve střevě, pacient se tak vyhne klasické operaci, která je pro organismus větší zátěží," upozornil vedoucí gastroenterolog nemocnice Martin Liberda.

Ve srovnání s původními kolonoskopy moderní přístroj posunul možnosti zobrazení sliznice konečníku a tlustého střeva, čímž napomáhá ke zpřesnění vyšetření.

„Kvalita a bezpečnost vyšetření střev se poslední roky stalo velkým tématem gastroenterologie, obzvláště v rámci prevence," vysvětlil Liberda.

Při kolonoskopického vyšetření lze dokonce odstranit i podezřelé výrůstky, zvané polypy, ve střevě, čímž se pacient vyhne klasické operaci, která s sebou přináší nemálo starostí. Na preventivní kolonoskopické vyšetření mají zdarma nárok všichni lidé, kteří dosáhli věkové hranice pětapadesáti let, a také ti, jejichž test stolice na skryté krvácení byl pozitivní.

„Kolonoskopické vyšetření není příjemné, ale zpravidla nebývá bolestivé. Hadice s optickou kamerou na konci se zavede konečníkem do tlustého střeva a opatrně se jím posouvá až na konec. Při průchodu přístroje střevem vidíme „přímý přenos" videoendoskopického obrazu střevní stěny, který se přenáší na monitor," popsal Liberda.

Procedura obvykle trvá kolem dvaceti minut, dalších třicet minut je pak vyhrazeno pro odpočinek, pro který by si měl vyhradit zbytek dne.