Tuto částku se podařilo částečně snížit veřejnou soutěží. „Vítězná firma zakázku vysoutěžila za tři sta devadesát tisíc korun bez DPH," informoval včera místostarosta Vsetína Tomáš Pifka (STAN).

Přípravné práce jsou hotové, od čtvrtka pracuje firma, která hřiště pro společnost Lidl montuje.

Zastupitelé schvalovali smlouvu týkající se Rákosníčkova hřiště na červnovém zasedání. „Jedná se svým způsobem o dar, kdy společnost Lidl hradí veškeré náklady spojené s vybudováním hřiště. Samozřejmě kromě přípravy pozemku," vysvětlil vedoucí právního oddělení vsetínské radnice Aleš Gnida.

Právě očekávané vysoké náklady na přípravu stavby se ale nelíbily některým městským politikům. Kritizoval je například šéf finančního výboru Michal Berg (KOV). Výbor také ve svém usnesení vyjádřil nespokojenost s přípravou projektu Rákosníčkovo hřiště a na vysoký podíl vlastních nákladů města upozorňoval. „Jde o to, že v okamžiku, kdy o tom lidé rozhodovali, kdy byla veřejná diskuse, nebylo veřejně známé, že takové náklady bude město muset vynaložit," vyčetl radnici Berg.

Rákosníčkovo hřiště bude připravené k otevření 13. srpna.

Rákosníčkovo hřiště bude připravené k otevření 13. srpna. FOTO: Deník/Michal Burda

Podpořili jej také zastupitelé Libor Podešva (KDU- -ČSL), který podle svých slov předpokládal, že Lidl zaplatí veškeré náklady, či Dalibor Sedláček (ČSSD). „Nejedná se o to, zda hřiště ano nebo ne. Jen chyběly informace. Nikdo nevěděl, že to bude muset město dofinancovávat. Nebylo to zcela otevřené," řekl Sedláček.

Starosta Vsetína Jiří Čunek se za chybějící informaci omluvil. Zdůraznil ale, že přes náklady na straně města je Rákosníčkovo hřiště pro Vsetín stále velmi výhodné. „Rád bych věděl, zda si členové finančního výboru uvědomují, kolik nás stojí opravy hřišť, které děláme ve své režii. Protože na hřiště většinou žádné dotace nedostáváme," upozornil starosta.

Pokud by podle něj město stavilo srovnatelné hřiště samo, i v úplně nejlevnější variantě by stále bylo dvakrát tak drahé, než je oněch připravených 650 tisíc korun. Totéž potvrdila Martina Hovořáková (ANO), radní a předsedkyně komise výstavby a investic. „Opravujeme stará hřiště Na Kopečku a Jasence a všude se náklady šplhají ke dvěma milionům korun," srovnala.

Dodala, že město platí vybudování přístupové cesty, přístupového chodníku či inženýrské sítě. „Získáme ale hřiště v hodnotě jeden a půl milionu se švédskými prvky Hags, což jsou nejlepší prvky dětských hřišť. Na ostatních hřištích si je nemůžeme dovolit. Nezaplatili bychom je nebo by to bylo na úkor počtu hřišť ve městě," řekla Hovořáková.