Do svých řad nově nabírají děti ze základních škol. Ty, vyzbrojené plácačkami, radary a alkotestery, vysílají do terénu.

A důvod? Pilotní projekt, který nedávno spustili na Vsetínsku, dokázal, že řidiči jsou na děti daleko milejší, než na běžné uniformované policisty.
A to dokonce i v případě, že se šofér dopustil přestupku a musí platit pokutu. „Skutečně to funguje. Řidiči vůbec nenadávají, nehádají se, jen s úsměvem otevřou peněženku a platí," potvrdila dobré zkušenosti z praxe vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Zlí jazykové ale tvrdí, že se v tomto případě jedná o zneužívání dětí a apelují na ředitele škol a nejrůznější ochránce práv, aby dětskou práci u policie netolerovali. „Není možné připustit, aby práci Policie ČR suplovali nezletilí. Nemluvě o bezpečnostních rizicích spojených s pohybem dětí v blízkosti vozovky," stojí v oficiálním tiskovém prohlášení Sdružení zastánců dětských práv ČR.

Pedagogové ale nevidí situaci tak černě. „My naše děti „půjčujeme" policistům v rámci hodina Dopravní výchovy. Alespoň se dobře seznámí s tím, co vše je v silničním provozu považováno za přestupek," uvedl ředitel Základní školy v Jablůnce Luděk Drlík. Zdůraznil, že o spolupráci žáků a policistů jsou vždy informováni rodiče konkrétních školáků.

Novince do karet navíc hrají i ekonomické důvody. O těch se prý ale nesmí moc mluvit. „Mzdové náklady na dětské policisty jsou dramaticky nižší, než u běžných dopraváků. Často pracují jen za lízátko či pochvalu v žákovské," poznamenal, pod příslibem zachování anonymity, policejní zdroj dobře obeznámený se situací.

Pozn. red.: Text se nezakládá na pravdě