V krajském kole tradiční soutěže uspěla v konkurenci dalších sedmi obcí a získala Zlatou stuhu pro vítěze.

„To je super, že jsme vyhráli. Ratiboř je moc hezká vesnice. Jsou tady hodní a příjemní lidé a máme starostlivého starostu a celé obecní zastupitelstvo,“ raduje se z úspěchu Markéta Kratinová z Ratiboře.

Přizvukuje jí Martina Majerová, byť připouští, že ve vítězné obci žije prozatím krátce – teprve jeden měsíc.

„Ale je to tady úžasné. Zdejší kraj a příroda se mi moc líbí,“ vyznává se Ratibořanka.

Úspěch přeje Ratiboři také Jiří Daněk ze sousední vesnice Hošťálková. „Ratiboř je krásná,“ souhlasí.

Ratibořané nejsou v soutěži Vesnice roku vyhlašované od roku 1995 žádnými nováčky. Letošní účast byla už jejich devátou, z posledních čtyř ročníků dokonce nevynechali jediný. Přesto bylo podle starosty valašské vesnice krajské vítězství do jisté míry překvapením.

„Vůbec jsem to nečekal. Nejdříve jsme totiž dostali diplom za zachovávání folklorních tradic, za náš soubor. Takže jsem si říkal, že krásné ocenění už máme,“ přiblížil průběh dnešního (pondělí 24. června) vyhlašování výsledků soutěže v budově Krajského úřadu Zlínského kraje starosta Ratiboře Martin Žabčík.

Ještě větší radost ale měla teprve přijít na konci slavnostního vyhlášení výsledků, kdy zaznělo, že Vesnicí roku Zlínského kraje je Ratiboř.

„To je pro mě a pro nás všechny obrovská čest. Cítím velkou hrdost na celou dědinu, na spolky, které se o toto ocenění zasloužily,“ netajil starosta.

Byla to právě činnost místních spolků, která byla zásadní částí nedávné prezentace Ratiboře před hodnotitelskou komisí soutěže Vesnice roku.

„Prezentace se odehrávala v pohodovém duchu, přišlo hodně lidí. Nasazení Ratibořanů bylo veliké, na všech místech, kde jsme měli připravená jednotlivá zastavení. Měl jsem z toho dobrý pocit a nakonec se to přetavilo ve vítězství,“ raduje se Martin Žabčík.

Parčík i zahrada

Červnová dvouhodinová návštěva komisařů začala přivítáním na obecním úřadě a představením aktuálních záměrů a plánů Ratiboře. Následoval nejprve přesun do kostela na vystoupení Zvonků dobré zprávy, poté do místní knihovny.

„Podívali jsme se také do sběrného dvora, kde to bylo hodně zajímavé. Navštívili jsme vojenské muzeum, pekárnu a finále bylo v mateřské školce, kde se na zahradě představily spolky,“ přibližuje Martin Žabčík.

Podle jeho slov se právě letos podařilo program prezentace ideálně sestavit, což přineslo Ratiboři konečné vítězství. Komisaři podle něj také ocenili, jak se obec „posunuje dopředu“.

„Každý rok se něco postaví, spolky žijí, nejsou jen naoko, ale opravdu fungují,“ chválí starosta.

Za velký úspěch posledních let považuje také opravu místní mateřské školy. „To je takové naše tříleté dítě. Každý rok, když komise přijela, tak viděla, že jsme vybudovali něco nového – přístavbu, fasádu, nyní kuchyň,“ vyjmenovává Martin Žabčík. Další zajímavou novinkou je parčík svobody před kostelem, u základní školy zase vzniká zahrada v přírodním stylu.

Největší hrdost? Na naše lidi

A na co je starosta Ratiboře nejvíce hrdý?

„Nejvíce na naše lidi. Oni jsou ti, kdo nám pomohli zvítězit. Hasiči, fotbalisté, myslivci, souboráci, Zvonky dobré zprávy, církev… ani je všechny teď nevyjmenuji. Prostě všichni přišli a pomohli nám,“ cení si starosta.

Je jisté, že v Ratiboři bude dnes rozhodně veselo. Oslava už se plánuje. „V každé hospodě bude dneska pivo zadarmo, bude to asi veliké,“ netají Martin Žabčík.

Podle krajského radního Jana Pijáčka, zodpovědného za dotační programy a cestovní ruch, je smyslem soutěže Vesnice roku přimět lidi k ohlédnutí, co se za uplynulé roky v jejich obci změnilo k lepšímu.

„Aby si uvědomili, jaký potenciál vesnice má a ubezpečili se, že se v jejich vesnici dobře žije. Člověk, když to prožívá každý den, tak si to vlastně neuvědomuje,“ míní Jan Pijáček.

Do letošního ročníku se přihlásilo osm obcí Zlínského kraje, komisaři je navštívili v minulém týdnu. Vedení obce a členové místních spolků měli dvě hodiny na to, aby se prezentovali svými plány, úspěchy, investičními záměry, péčí o zeleň a krajinu, spolkovou činností a podobně.

„Viděli jsme zodpovědné rozvojové a strategické dokumenty, mnoho uskutečněných užitečných projektů, úctu a pokoru k historii místa, osobnostem, energickou spolupráci a vzájemnou podporu napříč spolky i napříč generacemi,“ oceňuje předseda hodnotící komise a starosta obce Slavkov Libor Švardala, který je druhým rokem v krajské hodnotitelské komisi.

Soutěž Vesnice roku vyhlašují dohromady Spolek pro obnovu venkova ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství. Vítězové krajských kol postupují do celostátního kola, které se uskuteční první zářijový týden. Nositel titulu Vesnice roku 2019 bude vyhlášený 14. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.