Tamější zastupitelé totiž zavedli novou vyhlášku o regulaci hlučných činností.

Nařízení, které vzniklo na popud samotných Rožnovanů, se ale některých lidem nelíbí.

„Na základě jakého ustanovení zákona může obec stanovit fyzické či právnické osobě povinnost pracovat jen některý den v týdnu a omezit tak její ústavní právo vlastnit a spravovat majetek?“ otázal se v diskusním fóru na webových stránkách města například David Zapletal.

Nespokojený Rožnovan mimo jiné upozornil na další hlučné činnosti, se kterými vyhláška nepočítá.

Zbytečná vyhláška?

Za nepropracovanou považuje listinu také rožnovská zastupitelka Libuše Rousová (Rožnov Všem).

„Zajímalo by mě, jak se bude dodržování nařízení kontrolovat,“ upozornila otázkou na nedostatek Rousová. Zastupitelka rovněž zdůraznila skutečnost, že v návrhu se nepíše nic o tom, jakým způsobem bude případný viník potrestán.

„Pokud se to nebude sankcionovat, pak nemá vyhláška smysl,“ podotkla zastupitelka.

Podobný názor zastává i zastupitel František Šulgan (Strana zelených). Domnívá se, že zavedení takové vyhlášky není v Rožnově nutné. „Klid v nočních hodinách navíc řeší zákon,“ upozornil Šulgan.

Vedoucí odboru správy majetku rožnovského městského úřadu Jaroslav Polášek prozradil, že novým nařízením reagovala komise životního prostředí na upozornění samotných obyvetal města. „Někteří si na hluk stěžovali. Členové komise životního prostředí se proto rozhodli hluk omezit,“ objasnil vznik vyhlášky Polášek.

Vedoucí odboru správy majetku také zdůvodnil, proč není ve vyhlášce uvedená žádná případná sankce.„Nechceme hned lidi trestat. Jedná se o preventivní opatření,“ naznačil Polášek.

Nová vyhláška vymezuje nástroje, se kterými je zakázáno o svátcích a v nočních hodinách pracovat.

Jedná se o sekačky na trávu, křovinořezy poháněné elektrickým nebo spalovacím motorem, a také sekačky, které se zavěšují na zahradní malotraktory a traktory.

Zákaz se vztahuje také na kotoučové a motorové pily, brusky a rozbrušovačky nebo stroje určené k provzdušňování a prořezávání trávníků či drtiče větví a pařezové frézy. „Vyhláška má jen jedinou chybu. Nejsou v ní uvedené vrtačky. Tento problém se týká hlavně obyvatelů paneláků,“ komentoval vyhlášku Václav Mikušek (KDU-ČSL).

Podle nového nařízení je každý povinen zachovávat klid a omezit hlučné projevy v době od deseti hodin večer do šesti hodin ráno, o nedělích a státem uznaných dnech pracovního klidu.

Omezení činností se nevztahuje na záchranáře a na činnosti, které vedou k odstranění následků kalamitních stavů a živelných pohrom.