Aby lidi pro věc získali, nakoupí městský úřad plastové domácí kompostéry, které jim za symbolický poplatek pronajme.

Jak upozornil mluvčí radnice Josef Beneš, biologický odpad tvoří přibližně třetinu veškerého odpadu, který domácnosti vyprodukují. „Zbytky z kuchyně, sáčky od čaje, káva, ale také posekaná tráva, listí a ořezané větve obvykle končí v kontejneru. Přitom mohou posloužit jako výborné hnojivo,“ řekl Beneš.

Nápad radnice se lidem ve městě líbí. „Určitě si kompostér pronajmu. Třídím odpad, a jestli můžu být ještě ekologičtější, jsem rád,“ řekl Václav Radlička.

Podobně přemýšlí také Romana Smutná. „Ten nápad je výborný. Když jdu kolem popelnic, jsem zděšena, co všechno do nich lidé vyhazují, málokdo třídí,“ postěžovala si mladá žena.

Domácí kompostování má podle valašskomeziříčské radnice značný ekologický význam. „Takto vytvořené hnojivo může nahradit rašelinu, jejíž těžba decimuje unikátní přírodní biotopy,“ připomněl vedoucí odboru komunálních služeb městského úřadu Václav Chajdrna. A upozornil, že s rostoucím objemem odpadů na skládkách stoupá množství metanu, který mění klima stejně jako oxid uhličitý pocházející ze spalování ropy nebo uhlí.

Pořízení tří set padesáti plastových nádrží o objemu čtyř set litrů přijde Valašské Meziříčí na zhruba tři sta tisíc korun. Obyvatelé města si je budou moci pronajmout za tři sta padesát korun. Radnici se tak vrátí třetina vložené investice. Zbytek pokryje ze snížených nákladů na svoz a ukládání odpadů na skládku.

Přispět k tomu, aby se biologicky rozložitelný odpad nevyhazoval do popelnic, chce také radnice ve Vsetíně. „Nabízíme zdarma k zapůjčení kompostéry o objemu tří set padesáti litrů. Ze čtyř stovek jsme jich vydali už dvě třetiny,“ řekla mluvčí města Eva Stejskalová.

Možnost využít bezplatné vypůjčky přitom mají všichni, kteří o ni projeví zájem. „Na dvacet lidí se sice zatím nedostalo, chybějící nádrže ale dokoupíme. Uspokojeni budou časem všichni,“ řekl vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík.

V Rožnově pod Radhoštěm kompostéry lidem nenabízejí. „Zatím o tom neuvažujeme, je ale možné, že v budoucnu změníme názor,“ řekla Lenka Němcová z tamní radnice.