Představení tří základních sportovišť architekty z Ateliéru 8000 naslouchalo se zájmem více než šedesát zástupců sportovních oddílů i zvědavců z řad veřejnosti. „Na každé jsme zpracovali tři možné scénáře. U zimáku by mohla vzniknout nová sportovní hala a zázemí pro gymnasty namísto stávající haly pro stolní tenis,“ představil architekt Martin Krupauer.

V další variantě byla ve hře i nová tenisová hala na Lapači. Centrem pro tenis by se však měl stát areál v Tyršově ulici. To by ovšem znamenalo odsunutí fotbalu na Ohradu.

„Fotbalové hřiště je na Tyršovce sto třináct let. Všichni nám říkají, nestěhujte se. Mám obavu, aby nebyl fotbal odsunutý někam do provizoria a nezůstal na slepé koleji,“ vyjádřil se Petr Říha, předseda výboru FC Vsetín.

Na Ohradu by se ale fotbalisté mohli stěhovat mezi prvními. Kromě multifunkčních hal pro florbal a další míčové hry, jejichž výstavbu bude řešit Zlínský kraj v horizontu dvou let u jedné ze středních škol, přijde totiž vzápětí na řadu stadion na Ohradě s atletikou a fotbalem.

„Nejcitelněji vnímám chybějící zázemí pro atletiku. Na tu bychom se jako město měli zaměřit nejdříve, a pokud projde návrh s atletikou na Ohradě, tam také začít,“ prohlásil starosta Vsetína Jiří Růžička.

Sportoviště Ohrada by také mohlo nabídnout zázemí pro stále populárnější hasičský sport. „Místo původní varianty zrušit ochozy se nabízí jen částečná likvidace s tím, že bychom valy zazelenili. Nebo z toho uděláme fór, necháme je a tím by se stadion vymezil. Na vrcholu by pak mohla vzniknout atraktivní dráha pro in-line bruslaře,“ nastínil architekt Krupauer.

Zabije sport kulturu?

S takovými zásahy do ohradského stadionu nesouhlasí Tomáš Katnar. „Nemám nic proti sportovcům, ale takto zabijeme poslední zónu pro kulturu. Nejdřív se zrušil Lapač, kde bylo kino s hledištěm a mohly tam hrát velké kapely. Když se předělá i tento stadion, bude po open air koncertech,“ upozornil.

Ze shromáždění zněly nespokojené hlasy také nad cenou studií, za které město zaplatilo dohromady přes půl milionu korun. Jiní se zase pozastavili nad tím, že město zadalo studii bez názorů zástupců jednotlivých sportů.

Mnozí vnímají opravy vsetínských sportovišť tak, že se jednou za pár let natřou. „Nové studie jsou pěkná věc, jsme za ně rádi. Ale třicet let po revoluci se tu nic moc nezměnilo. Mělo by se to začít hýbat. Byť je před volbami, co se bude dít? Bude se jednat, čekat na další zastupitelstvo, nebo se to všechno strčí do šuplíku?“ ptal se Daniel Tobola z VHK Vsetín.

Za startovní výkop označil první setkání starosta Růžička. „Začali jsme diskusí. Teď budeme jednat se zástupci dotčených stran a se všemi aktéry budeme hledat shodu. Pak přijde na řadu zpracování projektové dokumentace a z toho vyjde předpoklad nákladů,“ vysvětlil. Kolik by to všechno mohlo stát, radnice v této chvíli neví. „Bylo by to věštění z křišťálové koule. To si nikdo nedovolí odhadnout,“ vrtěl hlavou místostarosta Vsetína Tomáš Pifka.

Míní, že nejdůležitější pro město je teď udělat majetkový kolotoč. „To znamená, aby z Lapače šla pryč TJ Zbrojovka, která dostane Tyršovku, pokud budou jednání příznivá. A v tom případě musí fotbalisté z Tyršovky na Ohradu,“ vysvětlil Pifka. Důležitou roli při zadávání studie podle něj hrála také varianta umístění druhé tréninkové haly na Lapač pro hokejisty. Tu se nakonec rozhodl investor postavit mimo Vsetín.

Běh na dlouhou trať

Na zmíněný kolotoč může navázat aktivita, která nemá se sportem zdánlivě nic společného. „Teprve po přesunu může začít soukromý investor se stavbou polyfunkčního domu na území Delty a může se udělat přípojka na Lapač pro ČD Cargo,“ doplnil místostarosta.

První sportoviště by se mohla objevit ve Vsetíně už za dva roky. Kompletní obměny podle jednoho z devíti předložených návrhů se však hned tak sportovci nedočkají. Podle vsetínského starosty se může jednat až o patnáct let. Bude to zkrátka běh na dlouhou trať.