Provozovatelé restaurací na celém území města tak jsou nově povinni zavírat své předzahrádky od neděle do čtvrtka nejpozději ve dvaadvacet hodin, v pátek, v sobotu a den před státním svátkem ve čtyřiadvacet hodin.

„Určitě s tím nesouhlasím. Je to špatně jako skoro všechno, co se teď děje. Nejdřív zákaz kouření, teď tohle. Je to omezování práv,“ podělila se se svým názorem obyvatelka Valašského Meziříčí Lenka Halová. Není jediná, kdo s novelou nesouhlasí. Krátce poté, co radnice o svém rozhodnutí informovala na svých facebookových stránkách, zvedla se pod příspěvkem vlna nevole.

Většina diskutujících novelu považuje za omezování svobody. Jsou ale i takoví, kteří k ní zaujímají neutrální postoj nebo ji vítají. „Lidi mají nárok na to, aby měli klid. Ale zase si i já rád zajdu na předzahrádku. Myslím si, že ideální limit je půlnoc. Pak už by mělo být ticho,“ míní Meziříčan Lukáš Havran.

Úprava má zajistit rovnováhu

Podnět pro úpravu provozní doby předzahrádek podal v listopadu loňského roku zastupitel Marek Irgl (PROVALMEZ).

„Problémy tohoto typu v době letních měsíců jsou celorepublikovým jevem a nevyhnuly se ani našemu městu. Na jedné straně mají lidé právo se bavit, stejně tak mají jiní právo odpočívat a v klidu se vyspat. Je třeba najít rovnováhu mezi oběma zájmy,“ vysvětlil již tenkrát Irgl.

Radnice do konce roku přijímala připomínky veřejnosti. Těch se sešlo pět. Čtyři úpravu podporovaly, jedna vyjadřovala nesouhlas.

Petice nepomohla, byla prý matoucí

Mezitím mezi lidmi kolovala petice, kterou iniciovala skupina provozních restaurací, jichž se omezení dotkne. Na městský úřad dorazila v polovině ledna, a přestože ji podepsalo 1148 lidí, na stanovisku radních nic nezměnila. Podle Marka Irgla byla zavádějící, matoucí, nebyla jasně formulovaná a řada podepsaných ani nepocházela z Valašského Meziříčí.

„Jsem z toho smutný. Ale částečně jsem čekal, že to tak dopadne,“ řekl jeden z iniciátorů petice Radomír Odstrčil. Úprava provozní doby mu vadí nejen jako provozovateli restaurace Přístav, ale i jako obyvateli města. „Nevím, proč by se v létě po desáté večer nemohlo sedět v klidu na zahrádce a proč by mě měl někdo vyhánět. To je, jako kdyby mě vyháněl z ulice,“ kroutí hlavou Odstrčil.

Jan Sadílek, provozní restaurace Na Rohu, sice petici k podpisu nabízel, sám ale úpravu provozní doby neřeší. „Náš podnik je u sídliště, takže pro nás byla doba nočního klidu vždy závazná. Nic se tedy pro nás nemění, naopak jsem překvapený, že o víkendech můžeme mít zahrádku otevřenou až do čtyřiadvaceti hodin. To jsem nevěděl,“ netajil Sadílek.