„Vnoci sedmadvacátého prosince zaútočili na můj dům kameny a rozbili několik skleněných výplní,“ postěžoval si starší muž, žijící vrodinném domku poblíž sídliště. Kvůli obavám ze msty požádal redakci outajení svého jména. „Pokud ho otisknete, budu mít zítra vymlácená okna znovu,“ zdůvodnil. Zkušeností sagresivní mládeží má totiž více. „Nedávno jsem šel do moštárny a po cestě jsem dostal spršku sněhových koulí. Stejně tak napadli imoji sestru, která má přes sedmdesát let,“ popsal senior.

Terčem útoku se stal idům dalšího staršího muže. Také ten zobavy orodinný majetek požádal outajení svéhojména.

„Letos zatím naštěstí nebylo tolik sněhu, loni nás ale bombardovali každou chvíli. Než dorazila policie, byli samozřejmě pryč,“ popsal své zážitky druhý důchodce.

Oba muži také upozornili na devastaci veřejného majetku.

Redakce Deníku napočítala na sídlišti Jasénka desítku poničených laviček , znichž některé jsou pro svůj účel už nepoužitelné. „Jednu dokonce vyrvali ze základů. Je jasné, že mladí požívají alkohol a nedivil bych se, pokud by brali inějaké drogy,“ poznamenal muž sdovětkem, že vtomto případě ale selhávají hlavně rodiče.

Stanoviště si nedávno jedna parta zdivočelých výrostků udělala přímo umateřské školy. „Jsem ztoho nešťastná. Na okna jídelny jsme dali ochranné sítě a za tři dny už byly potrhané,“ ukazuje ředitelka Vlastimila Svobodová. Úzký pás země mezi budovou školky a potokem je dodnes poset množstvím odpadků.

Městská policie přiznává, že stížnosti obyvatel Jasénky jsou oprávněné. „Problémy smládeží se bohužel vyskytují ivjiných částech města. Vrámci možností se snažíme zasahovat, nemáme ale takové kapacity, abychom mohli postihnout všechno,“ uvedl ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák. Aby byli strážníci nebo policisté úspěšní, musí se oproblému dozvědět včas. „Pokud jsou občané svědky rozbíjení majetku nebo fyzického napadání, je třeba, aby nás volali okamžitě,“ poradil šéf strážníků. Často se prý totiž stává, že informace dostává Městská policie pozdě a pak je šance na vypátrání výtržníků malá. Ipodle něj však leží odpovědnost hlavně na rodičích. „Policie tady není od toho, aby vychovávala teenagery,“ míní Martinák.

Problémy včásti Jasénka nicméně trvají už delší dobu. Před čtyřmi lety mladí vandalové například poškodili pomník obětem druhé světovéválky.

„Po půlnoci mě vzbudil hluk. Podívala jsem se zokna a viděla, jak tři mladíci rvou sousoší na pomníku, až ho strhli dolů. Korytem potoka potom uprchli před přijíždějící policií,“ popsala svědkyně události Věra Hánová.