Jedno z nových zařízení měřících rychlost se objeví na hlavním tahu I/35, konkrétně na nábřeží Dukelských hrdinů. Další nechá město nainstalovat v místní části Tylovice směrem na s Rožnovem sousedící obce Vigantice a Hutisko-Solanec.
Druhý jmenovaný úsek je podle posledních měření dopravy stále více frekventovanou silnicí. Současně se v blízkosti nachází mateřská škola.
Nová měřící zařízení doplní stávající tři, které se nachází na hlavní silnici u nákupní zóny, na Kramolišově a u Jánoštíka.
„Jsou lokality kde pouhá značka maximální povolená rychlost bohužel nestačí a pokud chceme, aby byl provoz ve městě bezpečný pro chodce i samotné řidiče, musíme k těmto opatřením přistoupit,“ říká starosta Rožnova pod Radhoštěm Jiří Pavlica.
S novými radary upraví radnice limity i pro ty stávající tak, aby byly v souladu s okolními obcemi. „Stále platí, že pokud řidiči projíždějí obcí a nepatrně překročí maximální povolenou rychlost, nemusí se obávat žádného přestupkové řízení či pokuty,“ ujistil Pavlica.
Instalací dalších radarů však plánovaná bezpečnostní opatření nekončí. Na několika místech ve městě se u silnic objeví nové značky povolující maximální rychlost 30 kilometrů v hodině. Motoristé na ně narazí převážně v obytných zónách či v lokalitách s rodinnou zástavbou.
První změny se dotknout místních částí Rybníčky a Záhumení.
„Tyto změny částečně vychází i z podnětů obyvatel. Opakovaně jsme obdrželi několik žádostí ke snížení rychlosti,“ vysvětlil starosta. Připomněl, že konkrétně na Rybníčkách už v některých ulicích „třicítka“ platí. „Sjednocení celé oblasti přinese větší srozumitelnost pro řidiče a bezpečnější pocit pro obyvatele dané lokality,“ míní Jiří Pavlica.
Co se radarů týče, v Rožnově začali první stacionární využívat v srpnu 2019. Už dva měsíce po uvedení do provozu přístroj poškodili vandalové.
„Pachatelé byli dopadeni a zaplatili významné částky, nicméně zařízení po dobu dvou měsíců nemohlo řádně plnit svůj úkol,“ připomněl před časem šéf finančního odboru rožnovské radnice Martin Hrnčárek. I tak radnice od příliš rychlých řidičů vyinkasovala v roce 2019 zhruba 3,5 milionu korun. Po odečtení nezbytných nákladů to představovalo zisk 1,9 milionu.
V dalším roce počet měřících vzrostl, radary zachytily více než 19 tisíc přestupků. Řidiči na pokutách zaplatili více než 11,5 milionu korun. V návrhu rozpočtu na letošní rok počítalo město Rožnov, že by výnos z pokut mohl dosáhnout 16,5 milionu korun.