"Za rok 2022 evidujeme celkem 57 tisíc řidičů, kteří nerespektovali nejvyšší povolenou rychlost v obci. K odhalení přispělo nově zavedené úsekové měření rychlosti v Zašové," potvrdil ředitel valašskomeziříčské městské policie Jan Camfrla.

Podle jeho slov vznikl tento systém na žádost obce Zašová na hlavním silničním tahu z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm. "Řidiči zde nedodržovali rychlost zejména při průjezdu přes dva přechody pro chodce," popsal Camfrla.

"Závodníci" díky radarům téměř vymizeli

Většina přestupků je maximálně do 15 kilometrů v hodině. Extrémně vysoké rychlosti na měřených úsecích takřka vymizely. "Někteří řidiči se dříve proháněli městem i rychlostí přesahující 100 kilometrů v hodině. Přesto se stále najdou takoví, zejména motocyklisti, kteří si zřejmě potřebují něco dokázat," poznamenal šéf strážníků.

Kde se měří? 
Valašské Meziříčí je dopravním uzlem, kterým denně projede přes 25 tisíc vozidel. Měřící stanoviště jsou v ulicích Vsetínská, Šafaříkova, Rožnovská, M. Alše, Žerotínova, v místních částech Hrachovec a Podlesí a sousedních obcích Poličná a Zašová. Radnice využívá k měření dva speciální přístroje. V případě Zašové provozuje městská policie také systém úsekového měření rychlosti.

Pro zavedení stacionárních radarů se radnice ve Valašském Meziříčí rozhodla jako první v okrese Vsetín už v roce 2016. "Meziříčí je dopravním uzlem, kterým velká část řidičů pouze projíždí a naším cílem bylo zvýšit bezpečnost chodců a dalších účastníků silničního provozu," připomněl starosta města Robert Stržínek.

Podle něj se cíl podařilo dosáhnout. "Neboť řidiči mnohem více dbají na dodržování nejvyšší dovolené rychlosti," všímá si starosta a dodává, že v uplynulých letech řešila městská policie v průměru 29 tisíc přestupků ročně. Město nyní zvažuje nákup ručního radaru pro měření rychlosti v dalších lokalitách.

Díky milionům z pokut jezdí v Meziříčí zdarma MHD 

Na pokutách radnice v roce 2022 vybrala 40 milionů korun. Peníze město zpětně investuje do větší bezpečnosti dopravy ve Valašském Meziříčí. "Jedná se o opravy, údržbu a očistu místních komunikací, ale také o budování nových a opravy stávajících chodníků, cyklochodníků a parkovišť. Dále je využíváme také na zajištění provozu MHD zdarma pro všechny cestující. Za loňský rok se v souhrnu bavíme o nákladech 53 milionů korun," vyčíslil Robert Stržínek.