První stacionární radar radnice uvedla do provozu na počátku minulého roku v místní části Potůčky.

Měří rychlost aut přijíždějících ke Vsetínu. Podle městského úřadu tady většina řidičů ignorovala už platné snížení nejvyšší povolené rychlosti na 50 kilometrů za hodinu a na přechodu pro chodce tito zažívali mnohdy velmi nebezpečné okamžiky. Také vyjíždění z vedlejších ulic bylo rizikové.

Pro druhé měřicí místo zvolilo vedení města starou Rokytnici, kde si především místní obyvatelé stěžovali na nedodržování „padesátky“ projíždějícími řidiči. Radar zde měří oba směry od června loňského roku.

Zatím posledním místem umístění radaru je ulice Jiráskova poblíž zdejší základní školy, kde je velmi frekventovaný přechod pro chodce využívaný hlavně dětmi při jejich cestách do a ze školy. Měření rychlosti zde probíhá od listopadu 2018, a to v obou směrech.

REKORDMAN UHÁNĚL NA PADESÁTCE 137 KM/H

„Od počátku měření do konce letošního února bylo zaznamenáno více než osmadvacet tisíc spáchaných přestupků, za které řidiči zaplatili na pokutách 17,8 milionu korun. Rekordmanem je řidič, který jel v padesátce v Potůčkách rychlostí 137 kilometrů za hodinu, za což dostal pokutu devět tisíc korun,“ uvedla místostarostka Simona Hlaváčová.

Nezanedbatelné množství přestupků, přibližně sedmnáct procent, připadá na projíždějící při zahraniční řidiče, nejčastěji to jsou Slováci a Poláci.

„Proti zahraničním řidičům postupujeme stejně jako u Čechů. Slováci mají platební morálku dobrou, s Poláky je to trochu horší,“ netají vedoucí odboru správních agend Valerie Ondřejová. Češi podle ní po výzvě uhradí přibližně 93 % uložených pokut. Další pokuty úřad vymáhá ve správním řízení.

DALŠÍ RADAR PŘIBUDE NA PODZIM V LUHU

Město nyní disponuje pouze jednou měřicí kamerou, kterou strážníci v nepravidelných intervalech přemisťují mezi zmíněnými měřicími body.

„Řidiči tak nevědí, kde se kamera právě nachází. Jde nám tedy primárně spíše o prevenci než o vybírání pokut,“ ujišťuje místostarostka Simona Hlaváčová. Podle ní se měření rychlosti osvědčilo. Řidiči si při průjezdu měřenými místy dávají pozor a na všech třech místech se to projevilo zklidněním dopravy. Výrazně méně přestupků také úředníci zaznamenali během zimy.

„Z důvodu nepříznivých klimatických podmínek jezdili řidiči obecně pomaleji a bezpečněji,“ vysvětluje Hlaváčová.

V blízké budoucnosti, pravděpodobně na podzim, plánuje radnice zřízení dalšího místa pro měření, a to v Jasenické ulici u Základní školy Luh.