Situace je kritická zejména v horských oblastech Valašska. „Na vrších už napadlo více než půl metru mokrého sněhu. Nebezpečí praskání stromů, před kterým jsme varovali už včera, se v noci bezezbytku potvrdilo. Stromy se lámou jako sirky,“ líčil ve čtvrtek ráno ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Silničáři proto, ve spolupráci s policií, museli uzavřít spoustu cest. „Uzavřená je silnice ze Vsetína přes Dušnou na Bystřičku, stejně tak z Rožnova pod Radhoštěm do Valašské Bystřice. Auta se nedostanou ani přes Soláň na úseku od obce Hutisko-Solanec směrem do Velkých Karlovic,“ vyjmenoval některá z nejkritičtějších míst Kořistka. Na všech uvedených komunikacích jízdu znemožňují popadané stromy s větve.

Další uzavírky přibyly také na silnici směrem na Pustevny, z Hošťálkové na Troják a v obou dvou směrech také z Velkých Karlovic směrem na Beskyd.

Jen s velkými obtížemi je průjezdná komunikace I/35 od obce Horní Bečva směrem na bývalý hraniční přechod Bumbálka – Makov. Silnici blokují kamiony, které se snažily projet. „Cesta je zde zúžená do jednoho pruhu. I tady hrozí pády stromů,“ upozornil Kořistka. S potížemi je potřeba počítat i ve Střelné. Tady rovněž v cestě stojí několik uvízlých kamionů.

Silničáři a záchranáři na odstraňování překážek a sněhu na silnicích intenzívně pracují. „Práci nám ale komplikují výpadky proudu, které postihly naše střediska. Jsou také místa v regionu, do kterých jsme se, kvůli vytíženosti, ještě ani nedostali,“ přiblížil Kořistka.

Policejní mluvčí Ludmila Brousilová zdůraznila, že nezbytností pro všechny řidiče by měla být zimní výbava. „Kdo ji nemá, hazarduje nejen se svým životem, ale i se životy ostatních účastníků silničního provozu,“ varovala Brousilová.

Situace v horských oblastech Vsetínska je nadále vážná a podle předpovědí meteorologů zůstane stejná po celý den. „Vydatně sněží na Hornolidečsku, Karlovicku, a také Hornobečevsku. Většina obcí v těchto místech je bez proudu a komplikované je vlakové i autobusové spojení,“ doplnila Brousilová.

Přívaly sněhu, se kterými by v polovině října počítal jen málokdo, značně zkomplikovaly řadě lidí cestu do zaměstnání. Například Kateřina Trochtová cestovala z Francovy Lhoty do Vsetína více než jeden a půl hodiny. „Vyšla jsem z domu jako vždy o půl šesté. Deset minut zpoždění nabral autobus, kterým jsem jela do Horní Lidče. Vlak do Vsetína, na který jsem chtěla přesednout, byl zpožděný o půl hodiny,“ líčila Kateřina Trochtová. S tím, že pomalu jedoucí vlak pak urazil cestu do Vsetína za dalších pětačtyřicet minut.

Připravujeme podrobnosti