Nejkvalitnější zboží nakoupí zájemci ve specializovaných obchodech. Rachejtle a petardy však hledají mnohdy také na trzích. „Loni jsme na trhu na poslední chvíli koupili takové šmejdy. Jen vyletěly a hned zase zhasly. Letos radši nakoupíme dřív a někde jinde,“ popsal svou zkušenost Vsetíňan Milan Hnilica.

Prodejci zábavné pyrotechniky hlásí v posledních dnech nárůst zájmu. „Zákazníci nakupují především sady raket a kompakty. Taky se hodně prodávají petardy,“ uvedl pracovník se zábavní pyrotechnikou Pavel Svozil z Valašského Meziříčí.

Specializované prodejny lidem nabízejí záruku větší bezpečnosti. „Všechny výrobky totiž musí splňovat předepsané podmínky. Jinak je nemůžeme prodávat. Lidi tak mají jistotu že je zboží nabízené ve specializovaných obchodech vždy kvalitní,“ dodal Svozil.

Před nákupem levného stánkového zboží každoročně varují hasiči i policisté. „Zboží často nemá ani návod na použití a není schváleno k prodeji v České republice. Ve stánkovém prodeji hrozí také větší míra poškození zboží nebo jeho navlhnutí při nevhodném způsobu skladování a prodeje,“ řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Riskem je podle něj i snaha o vlastnoruční výrobu rachejtlí. „Experimentování se zábavní pyrotechnikou, vyráběnou doma, nelze ani komentovat slušnými výrazy. Stejně jako odpalování pyrotechniky z jiných částí těla než ruky,“ zhodnotil Mitáček.

Lidé, kteří chtějí příchod nového roku oslavit bezpečně, by se neměli nechat zlákat každou „výhodnou“ nabídkou. „Při nákupu by lidé měli hlavně kontrolovat datum spotřeby a jestli je přiložen český návod,“ poradil policejní pyrotechnik Karel Koubík.

Doporučuje také sledovat, jestli nejsou balení či jednotlivé kusy nějakým způsobem poškozené.

„Při používání zábavné pyrotechniky se totiž uvolní velké množství energie, která může lidi zranit. Proto by každý měl být při zacházení se zábavnou pyrotechnikou opatrný,“ dodal Koubík.

Lidé by si podle mínění pyrotechnika měli také uvědomit, že zábavná pyrotechnika každoročně způsobí zranění mnoha lidem. „Plánované a očekávané krásné zážitky se pak ve zlomku sekundy mění v bolest, neštěstí a životní tragédie,“ podotkl.

V posledních letech vyjíždějí krajští záchranáři k nevydařeným oslavám Nového roku na Valašsko spíše ojediněle.

„Každoročním evergreenem bývají klasické silvestrovské úrazy. Jednalo se ale jen o úrazy drobnějšího charakteru způsobené následkem alkoholu. Nic závažnějšího to naštěstí nebylo,“ zhodnotil minulé oslavy mluvčí krajských záchranářů Petr Olšan.

Podobně jsou na tom i předcházející roky. Oslavy konce roku 2010 odnesl lehkým zraněním od výbuchu petardy sedmatřicetiletý muž z Bystřičky. O rok dříve pak sanitka vyjížděla pouze ke dvěma mužům ve Valašském Meziříčí, které petardy popálily na obličeji a ruce.

IVETA BARABÁŠOVÁ, MARTIN FOJTÍK