Srnce prý zabil náhodou

Takovou sankci může například dostat pytlák, kterého v tomto týdnu dopadla hlídka policistů ze Slavičína. „Dvaasedmdesátiletý řidič přepravoval v autě mrtvého srnce, kterého navíc neoznačil plombou. Policistům tvrdil, že z legálně držené lovecké zbraně s puškohledem vystřelit nechtěl, hájeného srnce prý zastřelil omylem,“ sdělila zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková. Dodala, že letos má policie hlášené tři případy pytláctví.

Na Kroměřížsku naopak zatím policisté pátrají po neznámém pachateli, který střelil o uplynulém víkendu jednoroční srnku. „Myslivci nalezli pouze torzo těla a kůži. Maso a vybrané vnitřnosti si odnesl,“ sdělila mluvčí kroměřížské policie Blanka Králová. Dodala, že za dva měsíce se jednalo už o druhý případ pytláctví.

Na Vsetínsku a Uherskohradišťsku se policisté s pytláky setkávají velice zřídka. „V poslední době jsme nezaznamenali žádný takový případ,“ sdělila mluvčí policie v Uherském Hradišti Jitka Zámečníková. Myslivci se shodují, že vzhledem k vysokým cenám zvěřiny jdou úlovky pytláků na prodej. „Většinou končí v hotelích a restauracích,“ domnívá se jednatel zlínského okresního mysliveckého spolku Zdeněk Kögler.

Bojovat proti tomuto druhu zločinu se přitom myslivci snaží téměř neustále. „Děláme pravidelné kontroly. Dokonce ve spolupráci s policíí i namátkové a noční. Ale těch případů jsou opravdu kvanta,“ konstatoval jednatel. Doplnil, že zvláště teď na podzim budou tyto kontroly ještě intenzivnější. „Chceme se zaměřit na lesní cesty a dělat prohlídky aut, která se tam objeví,“ upozornil Kögler.

Nelegální lov trápí i rybáře

S pytláky mají své zkušenosti například i rybáři. „Setkáváme se s nimi po celý rok. Našich čtyřicet strážců také proto pravidelně kontroluje naše lokality,“ konstatoval jednatel zlínské místní organizace Moravského rybářského svazu Vilém Mojžíš. Před dvěma lety svazu dokonce neznámí pytláci vylovili celý rybník ve Zlíně- -Prštném. „Byly tam stovky kusů ryb. Někteří lidé dokonce viděli, že tam byl u toho traktor s přívěsem. Ale bohužel dodnes nevíme, kdo to udělal,“ povzdechl si jednatel.