Úděsný nález čekal ve středu 29. dubna večer obyvatele Frýdlantu nad Ostravicí a Pržna, když několik metrů od Prženského mostu na hranici katastrů obou obcí našli v řece Ostravici velké mrtvé rozkládající se tělo.

Po bližším ohledání se ukázalo, že naštěstí nejde o lidské ostatky, nález byl nicméně i přesto hrůzný a překvapující – šlo totiž o tělo medvěda.

Tělo nebylo celé

„Tělo našel místní pejskař, který byl zrovna u řeky na procházce se svým psem. Zvíře vyčenichalo mrtvolu a začalo vyvádět. Pro muže to byl obrovský šok, protože si nejprve myslel, že jde o mrtvého člověka,“ popsal situaci myslivec z Frýdlantu nad Ostravicí Martin Hlaváč, který na místo nálezu dorazil spolu s policisty, veterináři a ochranáři.

„Rozřezané tělo bylo nacpáno v igelitovém pytli. Rozhodně nebylo celé, některé části chyběly. Na místě nebyla ani kůže, takže pytláci museli zvíře stáhnout,“ popsal strašlivý nález očitý svědek Martin Hlaváč. Mrtvola navíc už byla ve značném stadiu rozkladu a velmi zapáchala. To, že jde o ostatky medvěda, poznal až přivolaný veterinář, vodítkem mu byly především nalezené uřezané tlapy.

Snadný cíl

Myslivci i ochranáři se shodli, že medvěda pravděpodobně v okolních horách ulovili pytláci, z mrtvoly stáhli kůži a většinu zbývajícího těla hodili do řeky. „Jsem myslivec a zároveň i ochránce přírody. Zabití medvěda považuji za sprosťárnu nejvyššího kalibru. Museli to udělat takoví ti skutečně nejsprostší pytláci, ubožáci, co střílí po všem, co se pohne. Medvěd pro ně v tomto období musel být snadným cílem. Probudil se ze zimního spánku, byl hladový, migroval. Prostě se těm lidem jen náhodou připletl do cesty a doplatil na to životem. Neudělal nic špatného, nikomu neubližoval, jen byl méně opatrný,“ konstatoval myslivec.

Smrt medvěda vzbudila smutek, zlobu a pocit zmaru mezi místními lidmi i mezi ochranáři. „V Beskydech žije jen čtyři nebo pět medvědů. Ulovením tohoto zvířete se tedy populace těchto šelem v Beskydech snížila o pětinu až čtvrtinu,“ konstatoval vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy František Jaskula. „Je to lumpárna nejvyššího kalibru, strašně mě mrzí, co se stalo,“ pověděl.

„Pytlákům zřejmě šlo o lovecký zážitek nebo o maso a především asi hlavně o kožešinu. Tím, že zbytky těla zvířete hodili do řeky, chtěli nejspíš svůj čin zamaskovat,“ míní František Jaskula. „Kvůli probíhajícímu vyšetřování ale zatím k případu nemohu poskytovat žádné podrobné informace,“ dodal.

„Je hrozivé, že je někdo schopen mrtvé tělo velkého zvířete jen tak hodit do vody. Ještě strašnější ale je, že někdo může jen tak pro zábavu zabít takovéhoto krásného, u nás vzácného a přísně chráněného živočicha. Nedovedu si představit, že by něco takového mohl udělat soudný člověk,“ vyjádřil se starosta Frýdlantu nad Ostravicí Jiří Mořkovský (ODS). Medvědi jsou u nás přísně chráněni, takže celý případ vyšetřuje policie jako trestný čin. Kauzou se zabývá také Česká inspekce životního prostředí.