Krátce po desáté hodině dopoledne se zpívající zástup, vjehož čele šli ručnicemi vyzbrojení portáši, vydal směrem kRadhošti. U sochy Radegasta přečetl zástupce sdružení Naše Beskydy podruhé Dekret o uzamčení země Valašské a po salvě, kterou vypálili portáši, se pokračovalo ke kapli Cyrila a Metoděje. Tam už vyhrávala cimbálová muzika Radhošť zTrojanovic. Shromáždění tam pozdravili zástupci senátu, parlamentu i vlády. „Vtéto věci jsem celou dobu nejen na vaší straně, ale i na straně naší přírody,“ ujistil ve své řeči ministr Martin Bursík. Starosta Rožnova pod Radhoštěm Jaroslav Kubín přiznal, že je dojatý, sjakým zájmem se akce mezi občany setkala.

„V Trojanovicích máme jezdecký klub, takže se nás to také týká. Blízko areálu je dokonce větrací šachta,“ řekla Iveta Biolková. Její dcera se svoukamarádkou na Radhošť vyrazila vsedlech koní.

Ještě před uzamčením Dekretu čtyřmi klíči do trezoru, byl oceněn bývalý starosta Trojanovic Drahomír Strnadel. Zrukou Tomáše Harabiše obdržel titul Rytíř Valašského království, za odhodlaný odpor proti chystané devastaci beskydské krajiny těžbou uhlí.

Podle členů sdružení Naše Beskydy zájem ze strany těžařů o dolování pod Beskydami stále trvá. Politikové by se podle nich měli postavit na stranu občanů a ne jen hájit záměry velkých firem. „Nejsme naivní, pokud to uhlí tady bude, vždy bude také snaha ho vytěžit. Na druhé straně my poukazujeme na to, že čtyřicet procent uhlí, které se vnaší republice vytěží, je vyvezeno za hranice,“ uvedl místopředseda sdružení Marián Žárský. Trezor sDekretem byl na závěr zazděn do základů kaple Cyrila a Metoděje.