Jak jejich výčet napovídá, pořadatelé za téma zvolili dobu ledovou.

„Chtěli jsme se vrátit zpět do minulosti,“ vysvětlila volbu tématu marketingová manažerka společnosti Pustevny s.r.o., která festival organizuje, Dita Hrtusová.

Prozradila, že téma se letos vybíralo teprve podruhé v historii.

„Tento trend jsme zavedli loni. Předtím si každý řezbář vyřezával, co chtěl,“ podotkla.

A nejen výběr společného námětu je novou záležitostí.

„Od loňska máme nově k dispozici také daleko větší množství ledu. Letos nám ho z opavských mrazíren přivezli pětatřicet tun. To je pět set kostek, jedna z nich váží sedmdesát kilogramů,“ přiblížila Hrtusová.

Na ledových sochách pracovalo šest řezbářů od nás i ze Slovenska. Řezba je ovšem až finální částí delšího procesu.

„Každá kostka se musí nejdříve zformátovat na speciální formátovací pile. Teprve pak se dostanou pod ruce řezbářům, kteří z nich postaví stěnu tak, že kostky k sobě slepují vodou. Až úplně nakonec se do stěny začne řezat,“ vysvětlila Dita Hrtusová. Kromě šesti řezbářů tak s ledem pomáhalo dalších šest pomocníků.

Teplo sochařům nepřeje

Podle řezbáře Jana Paďoura z Jaroměře je skládání kostek na sebe vůbec tou nejnáročnější částí.

„Je to těžká práce fyzicky. Kostky nosíme ručně a nanosit je do výšky třech a půl metru, co má mamut, není nic jednoduchého,“ prozradil řezbář. Jan Paďour se festivalu zúčastňuje už pět let. Netajil, že letošní povětrnostní podmínky s plusovými teplotami práci značně ztěžují.

„Nemáme klimatizované stany a je velmi teplo. Led nám měkne. Proto se zatím neotevřel ani druhý stan ve kterém měly být další sochy, musíme počkat na lepší podmínky,“ krčil rameny řezbář.

Soch je momentálně k vidění sice méně, než sliboval původní plán, přesto si podívanou hned první den nenechaly ujít stovky lidí. Mezi nimi také rodina Svobodova z Jihlavy.

„Je to tady moc hezké. Nejvíc se nám líbí mamut,“ pochválila maminka Klára. Prozradila, že ledové sochy nevidí poprvé. „Už jsme tady byli. I loni. Tenkrát byly velké mrazy, ale nám nevadí ani letošní počasí,“ dodala Klára Svobodová. Festival potrvá do neděle 21. ledna.