Možnosti podívat se na svým způsobem ojedinělý přírodní úkaz využilo již několik zvědavců. „Chodím se na dívat pokaždé, když jsou. Jsou nádherně zbarvené. To je to největší lákadlo a ta největší zvláštnost," řekl David Pechal ze Vsetína.

Pulčínské skály patří k největším skalním městům moravské části Karpat. V zimním období se v kaňonu Ancona, jehož název tu kdysi dávno vytesali do skály zlínští trampové, kteří tu měli stejnojmennou osadu, tvoří několikametrové ledové rampouchy. Pozornost ale poutá také o kousek výš položený široký ledopád. „Vypadá jako hora rozpuštěného karamelu," poznamenal Vsetíňan.

Ledopády leží v Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko, kde se mimo vyznačené cesty nesmí chodit. Ovšem právě pro přístup k ledopádům existuje výjimka a značená cesta zde bývá do 15. března.

A proč jsou ledopády tak neobvykle zbarvené? Zbarvení pulčínských ledopádů způsobuje mikroskopická řasa žijící v ledu a sněhu. Sněžné řasy byly pozorovány poprvé v roce 1947 ve Vysokých Tatrách. V ČR se vyskytují v Krkonoších a na Šumavě. Tam vytvářejí na sněhu krvavě i cihlově červená, zelená nebo žlutá místa. Zbarvení ale může být způsobené také chemicky. Uvolňováním či rozpouštěním sloučenin z podloží," vyjádřil se jednatel Základní organizace Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí Milan Orálek.